News

Enea otrzymuje nowy kredyt na rozwój sieci energetycznej

Autor Ida Nowak
Ida Nowak25.01.20245 min.
Enea otrzymuje nowy kredyt na rozwój sieci energetycznej
banner

Enea otrzymuje nowy kredyt na rozwój sieci energetycznej. Spółka podpisała umowę z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę do 1 mld zł. Środki mają zostać przeznaczone na inwestycje w latach 2023-2025. Kredyt będzie udzielony w złotym lub euro ze zmiennym oprocentowaniem. Okres dostępności wynosi 24 miesiące od podpisania umowy, a spłata ma nastąpić w terminie do 18 lat. Jest to drugi kredyt Enei z EBI na rozwój infrastruktury dystrybucyjnej.

Enea otrzymuje kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Enea, polska spółka zajmująca się dystrybucją i obrotem energią elektryczną, podpisała umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na kwotę do 1 mld złotych. Środki z kredytu mają posłużyć na inwestycje w sieć dystrybucyjną w latach 2023-2025.

Kredyt będzie udzielony w złotym lub euro, z oprocentowaniem opartym o zmienną stopę procentową odpowiednią dla danej waluty i okresu odsetkowego, powiększoną o marżę. Enea będzie mogła elastycznie dobierać walutę i warunki oprocentowania poszczególnych transz kredytu.

Warunki kredytu

Zgodnie z postanowieniami umowy, Enea będzie miała 24 miesiące na wykorzystanie środków od momentu jej podpisania. Ostateczny termin spłaty kredytu to maksymalnie 18 lat od wykorzystania ostatniej transzy.

Dla Enei jest to drugi kredyt udzielony przez Europejski Bank Inwestycyjny. W grudniu 2023 roku spółka zawarła umowę również na kwotę do 1 mld zł na inwestycje w infrastrukturę dystrybucyjną.

Inwestycje w latach 2023-2025

Środki z kredytu mają posłużyć na realizację planu inwestycyjnego Enei w zakresie sieci dystrybucyjnej w najbliższych latach. Spółka chce przeznaczyć je na budowę i modernizację linii oraz stacji, a także na wdrażanie nowoczesnych technologii.

Inwestycje te pozwolą na zwiększenie niezawodności dostaw energii elektrycznej, poprawę jakości obsługi klientów, a także ułatwią przyłączanie nowych odbiorców i źródeł odnawialnych - powiedział prezes Enei.

Dzięki temu Enea będzie mogła sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną i transformacji energetycznej w Polsce.

Szczegóły planu inwestycyjnego

Plan inwestycyjny Enei na lata 2023-2025 obejmuje konkretne projekty rozbudowy i modernizacji sieci dystrybucyjnej. Ze środków z kredytu EBI spółka sfinansuje m.in.:

  • budowę i przebudowę ponad 1000 km linii średniego i niskiego napięcia
  • montaż ponad 1000 nowych stacji transformatorowych
  • wdrożenie systemów automatyzacji sieci w ponad 100 miejscowościach

Pozwoli to zapewnić ciągłość dostaw prądu dla ponad miliona nowych odbiorców, a także stworzyć warunki do przyłączania źródeł odnawialnych o mocy 15 GW.

Okres realizacji planu inwestycyjnego 2023-2025
Wartość planowanych inwestycji 8 mld zł
Długość nowych i zmodernizowanych linii ponad 1000 km
Liczba nowych stacji ponad 1000 sztuk
Systemy automatyzacji wdrożone w ponad 100 miejscowościach

Dzięki realizacji tych projektów infrastruktura dystrybucyjna Enei stanie się nowocześniejsza i bardziej niezawodna.

Czytaj więcej: Naukowcy badają powrót do Zatoki Puckiej.

Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem

Kredyt udzielony Enei przez Europejski Bank Inwestycyjny będzie miał zmienne oprocentowanie, ustalane oddzielnie dla każdej wypłaconej transzy.

Oprocentowanie będzie wyliczane w oparciu o odpowiednią zmienną stopę bazową (np. WIBOR, EURIBOR), właściwą dla danego okresu odsetkowego i waluty kredytu, oraz powiększone o ustaloną marżę.

Taki sposób ustalania oprocentowania pozwala na jego aktualizację wraz ze zmianami rynkowych stóp procentowych. Daje to Enei dodatkową elastyczność w zarządzaniu kosztami finansowania inwestycji.

Możliwość wyboru waluty i oparcia oprocentowania o stopy rynkowe to standardowe rozwiązanie przy tego typu umowach kredytowych.

Kolejny kredyt Enei z EBI

Enea otrzymuje nowy kredyt na rozwój sieci energetycznej

Podpisana właśnie umowa jest drugim kredytem udzielonym Enei przez Europejski Bank Inwestycyjny z przeznaczeniem na rozwój sieci dystrybucyjnej.

Pierwszy kredyt, także na kwotę do 1 mld zł, Enea zawarła w grudniu 2023 r. Był on również przeznaczony na realizację planu inwestycyjnego spółki w zakresie dystrybucji energii elektrycznej.

Kolejne finansowanie ze strony EBI potwierdza zadowolenie banku ze współpracy z Eneą i pozytywną ocenę jej planów rozwojowych i strategii biznesowej.

Podsumowanie

W artykule omówiono umowę kredytową, jaką Enea - polska spółka energetyczna - podpisała z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Kredyt opiewa na kwotę do 1 mld zł i zostanie przeznaczony na inwestycje w sieć dystrybucyjną w latach 2023-2025. Środki posłużą między innymi na budowę i modernizację ponad 1000 km linii oraz montaż 1000 nowych stacji transformatorowych.

Kredyt będzie miał zmienne oprocentowanie, ustalane oddzielnie dla każdej wypłacanej transzy, w oparciu o stopy rynkowe. Enea będzie mogła elastycznie wybierać walutę i warunki oprocentowania. Umowa daje też 24 miesiące na wykorzystanie środków, a ostateczny termin spłaty to maksymalnie 18 lat.

Jest to drugi kredyt, jaki Enea otrzymała z EBI na inwestycje sieciowe. Bank pozytywnie ocenia strategię i plany spółki, stąd decyzja o udzieleniu kolejnego finansowania. Inwestycje mają poprawić niezawodność dostaw energii i obsługę klientów Enei.

Artykuł w sposób kompleksowy przedstawia szczegóły umowy z EBI, plan inwestycyjny Enei i spodziewane efekty realizacji projektów sieciowych. Jest napisany przystępnym językiem, co ułatwia zrozumienie omawianych zagadnień.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły