News

Dymiące 41 tysiące kopciuchów wokół Warszawy - aktualności

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński22.02.20245 min.
Dymiące 41 tysiące kopciuchów wokół Warszawy - aktualności
banner

W okolicach Warszawy wciąż działa ponad 41 tysięcy nielegalnych, pozaklasowych kopciuchów na węgiel i drewno. Stanowią one główne źródło zanieczyszczeń powietrza w stolicy i okolicznych miejscowościach. Choć w samej Warszawie pozostało niewiele takich pieców do wymiany, to w podwarszawskich gminach nadal jest ich bardzo dużo. Tempo ich likwidacji jest zbyt wolne, a niektóre gminy poradziłyby sobie z problemem nawet za kilkadziesiąt lat. Konieczna jest pilna poprawa sytuacji i ścisła współpraca samorządów dla dobra jakości powietrza w całej aglomeracji.

Nielegalne piece węglowe działające w okolicach Warszawy

Od 1 stycznia 2023 roku na terenie województwa mazowieckiego obowiązuje zakaz używania kotłów węglowych najniższej, pozaklasowej klasy. Jest to zgodne ze znowelizowaną uchwałą antysmogową dla Mazowsza. Jednak jak wynika z danych, w okolicach Warszawy wciąż działa ponad 41 tys. nielegalnych kopciuchów na węgiel i drewno.

Urządzenia te znajdują się głównie na terenie gmin tworzących tzw. warszawski obwarzanek. To one stanowią obecnie główne źródło zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i okolicznych miejscowościach.

W samej stolicy pozostało już niewiele kopciuchów do wymiany. Jednak w podwarszawskich gminach wciąż jest ich bardzo dużo. Tymczasem tempo likwidacji tych nielegalnych i nieekologicznych urządzeń grzewczych jest zdecydowanie za wolne.

Małe zainteresowanie wymianą kopciuchów

Jak wynika z danych na temat wymiany kopciuchów w 2022 roku, w całym województwie mazowieckim wymieniono ich zaledwie 2636. To stanowi zaledwie około 6% ogólnej liczby wymienionych w Polsce pieców tego typu.

Tak niskie tempo wymiany starych kotłów węglowych może oznaczać, że problem zanieczyszczenia powietrza przez kopciuchy będzie dokuczał mieszkańcom aglomeracji warszawskiej jeszcze przez wiele lat.

Liczba kopciuchów w poszczególnych gminach podwarszawskich

Najnowsze dane pokazują, że w 39 gminach leżących wokół Warszawy wciąż funkcjonuje 41 518 pozaklasowych kotłów na paliwa stałe. Największa ich liczba została odnotowana w Karczewie (3537 sztuk), Otwocku (3362 sztuki) i Wołominie (2743 sztuki).

Gmina Liczba kopciuchów
Karczew 3537
Otwock 3362
Wołomin 2743

Z kolei najmniej pozaklasowych kotłów grzewczych odnotowano na terenie Podkowy Leśnej - zaledwie 83 sztuki. Warto jednak zaznaczyć, że część z raportowanych kopciuchów nie jest już używana i służy mieszkańcom jedynie jako awaryjne źródło ogrzewania.

Czytaj więcej: USA nie zgadza się na dominację OPEC+ na rynku ropy. Zwiększają produkcję

Zbyt wolna wymiana kopciuchów

Jak wskazują zebrne dane, w 2022 roku na terenie Warszawy i okolic wymienionych zostało łącznie 2636 starych pieców węglowych. W samej stolicy zlikwidowano 505 takich urządzeń. Dużą aktywność wykazały również władze Otwocka (169 wymienionych kopciuchów) i Halinowa (131 sztuk).

Niestety w wielu innych gminach proces ten przebiega zdecydowanie za wolno. Przykładowo, w Podkowie Leśnej w ubiegłym roku wymieniono jedynie 3 tego typu piece. Jeszcze mniej, bo po 9 sztuk, udało się zlikwidować w Ząbkach i Zielonce.

Biorąc pod uwagę tempo wymiany kotłów z 2022 roku, oczyszczenie podwarszawskich gmin z problemu kopciuchów może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Analitycy oszacowali, że np. Lesznowola uporałaby się z pozaklasowymi piecami najpóźniej - bo aż za 57 lat!

Zdecydowanie szybciej, bo już za rok i pół, ostatni kopciuch mógłby zniknąć z Pruszkowa - gminy, która obecnie radzi sobie z problemem najlepiej na tle innych samorządów.

Apel o pilną poprawę sytuacji

Eksperci podkreślają, że konieczne jest zintensyfikowanie walki z problemem kopciuchów na Mazowszu. Bez poprawy obecnej sytuacji, znaczna część mieszkańców Warszawy i okolic będzie narażona na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jeszcze przez wiele lat.

Mamy w aglomeracji warszawskiej prawie 42 tys. nielegalnych dymiących kotłów! Już niedługo to przedmieścia będą jedynym źródłem zimowego zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Konieczna jest więc jakaś forma współpracy pomiędzy gminami z aglomeracji i stolicą. Liczę na to, że Warszawa pomoże gminom uporać się z tym problemem – inaczej ze smogiem w aglomeracji borykać się będziemy przez dekady.

Podkreśla się więc wagę ścisłej współpracy pomiędzy władzami stolicy i samorządami gmin podwarszawskich. Tylko dzięki skoordynowanym działaniom i regularnej wymianie doświadczeń możliwe będzie stopniowe wyeliminowanie problemu kopciuchów z aglomeracji warszawskiej.

Współpraca Warszawy z gminami kluczowa dla walki ze smogiem

Dymiące 41 tysiące kopciuchów wokół Warszawy - aktualności

Eksperci są zgodni, że kluczowe znaczenie dla poprawy jakości powietrza w stolicy i okolicach będzie miała ścisła współpraca władz Warszawy z lokalnymi samorządami. Tylko intensywna wymiana doświadczeń i dobre praktyk pozwoli stopniowo eliminować problem działających w regionie kopciuchów.

Władze stolicy powinny wesprzeć podwarszawskie gminy szkoleniami i doradztwem. Warto też rozważyć uruchomienie zintegrowanego systemu zachęt finansowych dla mieszkańców decydujących się na wymianę starych pieców węglowych.

Eksperci alarmują, że jeśli obecnie zbyt wolne tempo walki z kopciuchami się nie zmieni, problem smogu i zanieczyszczeń powietrza będzie dokuczał warszawiakom jeszcze przez wiele lat. Dlatego niezbędne jest podjęcie zintensyfikowanych i skoordynowanych działań już teraz - dla dobra zdrowia i jakości życia całej aglomeracji.

Podsumowanie

Problem zanieczyszczenia powietrza przez kopciuchy wciąż dotyczy tysięcy mieszkańców Warszawy i okolicznych gmin. Choć w samym mieście pozostało niewiele pozaklasowych pieców do wymiany, to na przedmieściach działa ich jeszcze ponad 41 tysięcy. Walka o czystsze powietrze wymaga pilnych działań i ścisłej współpracy władz stolicy z lokalnymi samorządami. Tylko w ten sposób uda się stopniowo wyeliminować problem smogu z regionu.

Aby aglomeracja warszawska mogła w końcu odetchnąć pełną piersią, niezbędne jest znaczne przyspieszenie procesu wymiany starych, nieekologicznych kotłów węglowych. Inaczej kopciuchy jeszcze przez wiele lat będą zatruwać życie mieszkańców stolicy i okolic.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły