News

Dlaczego recykling wody staje się koniecznością?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16.02.20246 min.
Dlaczego recykling wody staje się koniecznością?
banner

Recykling wody staje się koniecznością z uwagi na narastający deficyt tego zasobu. Polska należy do krajów o najmniejszych zasobach wody w Europie, a dodatkowo fatalnie gospodarujemy tym, co mamy. Musimy nauczyć się bardziej oszczędzać wodę, ale też umiejętnie ją zatrzymywać i ponownie wykorzystywać. Dobrym rozwiązaniem jest recykling wody szarej w domach czy wykorzystanie wód opadowych. To pozwoli odciążyć sieć wodociągową i zmniejszyć zapotrzebowanie na wodę pitną.

Woda konieczna do życia

Woda jest niezbędna do życia i stanowi jeden z najcenniejszych zasobów na Ziemi. Bez dostępu do wody niemożliwy byłby rozwój cywilizacji. Dzisiaj woda jest potrzebna nie tylko do picia i celów higienicznych, ale także w rolnictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach życia. Niestety woda pitna staje się dobrem coraz bardziej deficytowym. Dlatego tak ważne jest jej oszczędzanie i racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi.

Według danych ONZ około 2 miliardy ludzi na świecie cierpi z powodu niedoboru wody pitnej. Prognozy są pesymistyczne i szacuje się, że do 2025 roku 1/3 populacji Ziemi będzie odczuwała jej chroniczny niedostatek. Wynika to m.in. ze wzrostu liczby ludności, uprzemysłowienia, zmian klimatycznych i marnotrawienia wody.

Polska boryka się z deficytem wody

Niestety Polska należy do krajów, które mają niewielkie zasoby wody w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Pod tym względem jesteśmy w europejskim ogonie, gorzej jest tylko na Malcie i w Belgii. Przeciętny Polak zużywa dziennie 92 litry wody. Dla porównania przeciętny Europejczyk potrzebuje 120 litrów, a np. Włosi aż 243 litry.

Mimo niewielkich zasobów wody, Polacy wcale nie gospodarują nią oszczędnie. Dodatkowo mamy słabo rozwinięty system retencji wody i zatrzymywania jej w środowisku. Dlatego musimy pilnie szukać rozwiązań, które pozwolą nam lepiej wykorzystywać dostępne zasoby wody.

Gospodarstwa domowe odpowiadają za duże zużycie wody

W Polsce za ponad 70% zużycia wody odpowiadają gospodarstwa domowe. Woda zużywana jest głównie na cele bytowe – kąpiele, pranie, sprzątanie, spłukiwanie toalet. Oszczędzanie wody powinno zacząć się więc właśnie w domach. Nawet drobne zmiany nawyków pozwolą zmniejszyć zużycie wody pitnej o kilka, kilkanaście litrów dziennie.

Czytaj więcej: Jak zaoszczędzić na rachunkach? Klucze i kombinerki to wystarczą!

Rola recyklingu w procesie oszczędzania wody

Skutecznym sposobem na oszczędzanie wody pitnej i zmniejszenie jej zużycia jest recykling, czyli ponowne wykorzystanie wody. Recykling wody polega na zatrzymywaniu tzw. wód szarych powstających w gospodarstwach domowych oraz wód opadowych i ich powtórnym użyciu do celów nie wymagających wody pitnej.

Dzięki recyklingowi można znacząco ograniczyć ilość czystej wody pobieranej z sieci wodociągowej. Szacuje się, że recykling wody pozwala zredukować zapotrzebowanie na wodę pitną nawet o 50-70% w skali roku. To zdecydowanie warto rozważyć.

Zalety recyklingu wody

 • mniejsze zużycie wody pitnej z wodociągów
 • oszczędność wody i pieniędzy
 • mniejsze obciążenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej

Wykorzystywanie wody szarej w domach

Dlaczego recykling wody staje się koniecznością?

Woda szara to ścieki powstające w gospodarstwie domowym z wyłączeniem ścieków z toalet. Są to więc np. wody pochodzące z pryszniców, wanna, zmywarek, pralek. Woda szara może zostać poddana prostemu oczyszczeniu i ponownie wykorzystana do celów porządkowych i ogrodniczych.

Aby móc korzystać z wody szarej, konieczne jest wyposażenie domu w dodatkową instalację – osobny obieg wody szarej zbierający ją do zbiornika. Koszt takiej instalacji to ok. 5000-8000 zł w domu jednorodzinnym. Inwestycja zwraca się po kilku latach oszczędności na rachunkach.

Zastosowanie wody szarej Podlewanie ogródka, trawnika
Pranie Mycie samochodu, sprzątanie podwórka

Zasady korzystania z wody szarej

Aby bezpiecznie używać wody szarej, należy przestrzegać kilku zasad:

 • Nie wykorzystywać wody szarej do picia, mycia zębów, kąpieli
 • Nie dopuszczać do kontaktu wody szarej ze skórą i śluzówkami
 • Stosować tylko środki czystości neutralne dla środowiska
 • Regularnie opróżniać i czyścić zbiornik na wodę szarą

Recykling wody deszczowej i roztopowej

Oprócz wody szarej można również gromadzić i powtórnie wykorzystywać wody opadowe, np. deszczówkę. W tym celu montuje się zbiorniki na wodę deszczową, którą później można spożytkować do podlewania ogródka, mycia samochodu czy sprzątania.

mycia samochodu czy sprzątania. W okresie zimowym można także zatrzymywać wodę powstającą z topnienia śniegu i lodu. Jest to szczególnie cenne źródło wody w mieście, gdzie zieleń miejska odczuwa dotkliwy niedostatek wody właśnie wczesną wiosną.

Niestety woda z topniejącego śniegu i lodu bywa mocno zanieczyszczona piaskiem czy solą drogową. Dlatego wymaga oczyszczenia przed wykorzystaniem do podlewania roślin. Na szczęście istnieją proste i niedrogie rozwiązania umożliwiające oczyszczenie wód roztopowych w warunkach domowych.

Odzyskiwanie wody ze ścieków przemysłowych

Duże ilości wody zużywają zakłady przemysłowe, powstają tam też zanieczyszczone ścieki technologiczne. Odzysk i recykling tych ścieków mógłby dostarczyć cennego surowca, jakim jest woda, do ponownego wykorzystania w przemyśle.

Niestety koszty oczyszczania i uzdatniania ścieków przemysłowych do celów technologicznych są bardzo wysokie. Dlatego recykling wody w przemyśle nie jest powszechnie stosowany. Niemniej postęp technologiczny sprawia, że w niektórych branżach się to opłaca.

Recykling wody przemysłowej ma największe zastosowanie w przemyśle spożywczym, browarniczym i papierniczym.

Warto zauważyć, że recykling ścieków przemysłowych oprócz oszczędności wody przynosi też korzyści środowiskowe. Zmniejsza się bowiem ilość zanieczyszczeń odprowadzanych do wód powierzchniowych. To ważny argument za stosowaniem recyklingu.

Podsumowanie

Recykling wody wydaje się koniecznością w obliczu narastającego niedoboru tego cennego zasobu. Racjonalne gospodarowanie wodą, jej oszczędzanie i ponowne wykorzystanie pozwolą zmniejszyć zużycie wody pitnej. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie w gospodarstwach domowych wody szarej i deszczówki. Recykling wody przemysłowej również ma sens w niektórych branżach. Oszczędzanie i recykling wody to wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć.

Problem niedoboru wody będzie narastał, więc potrzebne są rozwiązania systemowe, ale też zmiana postaw - docenienie wartości każdej kropli wody i niewydawanie jej na marne. Wprowadzając oszczędność i recykling wody w życie codzienne każdy z nas może mieć w tym swój udział.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
 2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły