Energetyka

Dlaczego agregaty prądotwórcze zdobywają coraz większe uznanie? Sprawdź przyczyny!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak23.12.20235 min.
Dlaczego agregaty prądotwórcze zdobywają coraz większe uznanie? Sprawdź przyczyny!
banner

Agregaty na wodór to nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność. Jednak to klasyczne, opalane benzyną czy olejem napędowym agregaty prądotwórcze w ostatnim czasie zyskują coraz większe uznanie. Dzieje się tak z powodu rosnących obaw o stabilność dostaw energii elektrycznej i ciągły wzrost cen prądu.

Kluczowe wnioski:

 • Firmy coraz częściej inwestują w agregaty prądotwórcze, aby zabezpieczyć ciągłość działania w przypadku przerw w dostawie energii.
 • Rosnące ceny energii elektrycznej powodują, że agregaty prądotwórcze stają się coraz bardziej opłacalnym rozwiązaniem.
 • Agregaty prądotwórcze stały się trudno dostępne na rynku ze względu na rosnący popyt w Europie.
 • Coraz więcej gospodarstw domowych zainteresowanych jest zakupem niewielkich, przenośnych agregatów.
 • Aby dobrać odpowiedni agregat, trzeba uwzględnić moc odbiorników energii elektrycznej w firmie lub domu.

Jak firmy radzą sobie z rosnącymi cenami energii?

Z badania przeprowadzonego wśród 300 małych i średnich firm wynika, że aż 70% z nich obawia się o ciągłość dostaw energii w nadchodzącym sezonie grzewczym. Powodem są oczywiście rosnące w zawrotnym tempie ceny prądu i gazu. Firmy zdają sobie sprawę, że przerwy w dostawach energii mogą oznaczać poważne zakłócenia w działalności, a nawet bankructwo.

W tej sytuacji przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w poprawę efektywności energetycznej swoich zakładów oraz w odnawialne źródła energii, które zapewnią im niezależność energetyczną. To głównie firmy przemysłowe, które zużywają najwięcej prądu i ciepła. Ale OZE, na przykład panele fotowoltaiczne, to także sposób na tańszy prąd we własnym zakresie.

Rosnąca popularność agregatów prądotwórczych

Oprócz inwestycji w efektywność energetyczną i OZE, firmy coraz częściej decydują się także na zakup agregatów prądotwórczych. Te urządzenia zapewniają awaryjne zasilanie w prąd w przypadku przerw w dostawach z sieci elektroenergetycznej. Mogą uratować firmę przed stratami finansowymi i utratą klientów.

Popularność agregatów prądotwórczych rośnie lawinowo nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Wszystko za sprawą obaw związanych zarówno z kryzysem energetycznym, jak i destabilizacją sytuacji międzynarodowej po inwazji Rosji na Ukrainę. Firmy po prostu nie chcą dopuścić do sytuacji, w której z braku prądu musiałyby wstrzymać produkcję czy zamykać sklepy.

Jak działają agregaty prądotwórcze i jakie ma to wady?

Agregaty prądotwórcze działają w oparciu o silnik spalinowy, zazwyczaj zasilany benzyną, olejem napędowym lub gazem. Silnik ten porusza prądnicę, która wytwarza prąd elektryczny. Niestety wiąże się to ze spalaniem paliw kopalnych i emisją szkodliwych związków do atmosfery.

Dlatego agregaty prądotwórcze nie są rozwiązaniem ekologicznym. Powinny być stosowane jedynie jako awaryjne, tymczasowe źródło zasilania. Nie zastąpią "zielonej energii" pochodzącej z OZE, zwłaszcza w kontekście walki ze zmianami klimatycznymi.

Dostępność agregatów prądotwórczych jest w tej chwili bardzo ograniczona. Sytuacja w Europie, zarówno ze względu na kryzys energetyczny, jak i w wyniku następstw wojny w Ukrainie, powoduje, że zainteresowanie nimi jest olbrzymie.

Jak stwierdza Błażej Piotrowski, dyrektor handlowy polskiej firmy produkującej agregaty prądotwórcze FOGO, podaż tych urządzeń nie nadąża za popytem. Dotyczy to zresztą agregatów wszystkich typów i mocy. Ich dostępność jest mocno ograniczona.

Czytaj więcej: Czy wiesz, że folie silikonowe mogą generować prąd z fal morskich?

Dlaczego dostępność agregatów jest obecnie ograniczona?

Gwałtowny wzrost zainteresowania agregatami prądotwórczymi zarówno w Polsce, jak i całej Europie, sprawił, że ich producenci i sprzedawcy nie są w stanie zaspokoić rosnącego popytu. Na problemy z dostępnością agregatów złożyło się kilka czynników:

 • obawy firm związane z zakłóceniami w dostawach prądu w okresie zimowym,
 • chęć uniezależnienia się od rosnących cen energii elektrycznej,
 • niepewność co do stabilności dostaw surowców energetycznych z Rosji po inwazji na Ukrainę.

Te obawy sprawiły, że popyt na agregaty gwałtownie wzrósł, co przy ograniczonych możliwościach produkcyjnych firm branży energetycznej, doprowadziło do niedoborów na rynku. Klienci muszą czekać nawet kilka miesięcy na realizację zamówień.

Jakie typy agregatów prądotwórczych są obecnie trudno dostępne?

Z informacji dyrektora handlowego FOGO wynika, że niedobory na rynku dotyczą absolutnie wszystkich typów i mocy agregatów prądotwórczych - zarówno małych, przenośnych, jak i dużych, stacjonarnych o mocach sięgających setek kilowatów.

Jakie agregaty prądotwórcze kupują gospodarstwa domowe?

Dlaczego agregaty prądotwórcze zdobywają coraz większe uznanie? Sprawdź przyczyny!

Okazuje się, że wzmożone zainteresowanie zakupem agregatów prądotwórczych dotyczy nie tylko firm, ale również gospodarstw domowych. W ich przypadku chodzi głównie o niewielkie, przenośne agregaty benzynowe o mocy od 3 do 6 kW. Taki agregat wystarczy, aby zasilić dom jednorodzinny podczas przerwy w dostawie prądu.

Rodzaj budynku Zalecana moc agregatu
Dom jednorodzinny Minimum 3 kW
Małe przedsiębiorstwo 10-20 kW
Duża firma przemysłowa Nawet 1000 kW

Jak podkreślają eksperci, wybierając agregat prądotwórczy dla domu, należy wziąć pod uwagę sumę mocy wszystkich odbiorników energii, jakie zamierzamy podłączyć. Dobrze jest dobrać agregat o mocy wyższej o 20-30% niż wynosi zapotrzebowanie.

Jak duże agregaty potrzebują firmy?

W przypadku firm, wielkość agregatu lub agregatów prądotwórczych zależy oczywiście od skali działalności i zapotrzebowania energetycznego. Małe przedsiębiorstwa mogą wystarczyć jednostki o mocy od 10 do 20 kW. Natomiast duże zakłady przemysłowe, które pobierają z sieci setki kilowatów mocy, potrzebować mogą agregatów o mocy sięgającej nawet 1000 kW lub więcej. Być może będą musiały zainstalować kilka mniejszych jednostek.

Podobnie jak w przypadku domów jednorodzinnych, dobierając agregaty dla firmy, trzeba wziąć pod uwagę łączną moc wszystkich odbiorników i urządzeń, a także zapas mocy na przyszłość. Pomoże to uniknąć ponownych inwestycji przy rozbudowie działalności.

Jaki rynek energii dla stabilnych cen? Dzisiejszy nie zdaje egzaminu?

Obecny kryzys energetyczny i gwałtownie rosnące ceny prądu jasno pokazują, że dotychczasowy model rynku energii w Polsce i Europie nie zdał egzaminu. Uzależnienie od importu surowców z Rosji okazało się brzemienne w skutkach i zagroziło bezpieczeństwu energetycznemu całego kontynentu.

Wydaje się, że receptą na uniknięcie podobnych kryzysów w przyszłości jest przyspieszenie transformacji w kierunku zrównoważonej, opartej na OZE gospodarki energetycznej. Tylko ona zapewni nam niezależność, stabilne ceny i bezpieczeństwo dostaw w długiej perspektywie. To olbrzymie wyzwania, ale innej drogi po prostu nie ma.

banner

Najczęstsze pytania

Oto propozycja FAQ:

Agregat prądotwórczy to urządzenie służące do wytwarzania prądu elektrycznego. Składa się ze źródła napędowego, zazwyczaj silnika spalinowego, który porusza prądnicę wytwarzającą energię elektryczną. Agregat daje możliwość korzystania z prądu w miejscach, gdzie brak jest dostępu do sieci energetycznej lub w przypadku awarii zasilania.

Dla typowego domu jednorodzinnego wystarczający będzie agregat prądotwórczy o mocy ok. 3-5 kW. Dobierając agregat, należy jednak wziąć pod uwagę sumaryczną moc wszystkich odbiorników energii elektrycznej, jakie będziemy podłączać. Warto też wybrać urządzenie o mocy wyższej o ok. 20% niż zapotrzebowanie.

Ceny prostych agregatów benzynowych do zastosowań domowych zaczynają się od ok. 1500-2000 zł. Za profesjonalny sprzęt trzeba jednak zapłacić dużo więcej - ceny sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt zależy m.in. od mocy i funkcji urządzenia oraz marki producenta.

Jeśli często dochodzi do przerw w dostawie prądu w Twojej okolicy lub obawiasz się blackoutu, agregat na pewno się przyda. To gwarancja awaryjnego źródła energii elektrycznej, chroniącego np. produkcję w firmie czy poważne straty finansowe. Warto mieć takie zabezpieczenie, choć nie jest to rozwiązanie ekologiczne.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły