News

Czy znasz tajemnice senne zwyczaje myszy, ryjówek i nornic? Dowiedz się teraz!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak29.11.20236 min.
Czy znasz tajemnice senne zwyczaje myszy, ryjówek i nornic? Dowiedz się teraz!
banner

Zima to trudny czas dla wielu zwierząt, jednak niektóre gatunki gryzoni, takie jak myszy, ryjówki czy nornice, nie zapadają w sen zimowy i muszą radzić sobie z wyzwaniami niskich temperatur oraz brakiem pożywienia. W jaki sposób te małe ssaki przetrwać zimę? Czytaj dalej, aby poznać ich tajemnice i sprytne strategie na przetrwanie mroźnej pory roku!

Kluczowe wnioski:
 • Myszy często szukają schronienia zimą w ludzkich domach, gdzie jest ciepło i dostęp do pożywienia
 • Nornice budują rozległe systemy nor i tuneli pod ziemią, w których chowają się przed mrozem
 • Ryjówki ze względu na niewielką masę ciała muszą nieustannie żerować, nawet w największe mrozy
 • Gryzonie zmieniają dietę zimą, jadając to, co jest dostępne - korę drzew, cebulki roślin, nasiona
 • Niektóre gatunki, jak ryjówki, zmniejszają masę swoich organów, by zredukować zapotrzebowanie na pożywienie

Jak myszy radzą sobie zimą bez snu?

Myszy należą do gatunków, które nie zapadają w sen zimowy. Zamiast tego muszą stawić czoła wyzwaniom, jakie niesie ze sobą mroźna pora roku. Głównym problemem jest dla nich utrzymanie stałej temperatury ciała oraz zdobycie pożywienia.

Aby poradzić sobie w niskich temperaturach, myszy szukają ciepłych kryjówek. Często zimują w ludzkich domach i budynkach gospodarczych, gdzie panują dogodne warunki. Tam mają dostęp do żywności i schronienia.

Te myszy, które pozostają na zewnątrz, budują gniazda z traw, papieru i innych miękkich materiałów. Niektóre gatunki drążą rozległe nory sięgające nawet kilku metrów wgłąb ziemi. Wyściełają je mchem, liśćmi i trawą. To zapewnia im ochronę przed mrozem.

Strategie myszy na gromadzenie zapasów

Myszy domowe korzystają z gotowych zapasów żywności przechowywanej przez ludzi. Nie muszą martwić się o gromadzenie prowiantu. Inaczej jest w przypadku ich leśnych krewniaków, które jesienią zbierają nasiona, orzechy i zioła. Zakopują je w ziemi w pobliżu swoich nor lub przechowują w specjalnie przygotowanych spiżarniach.

Takie zapasy pozwalają myszom leśnym przetrwać zimę bez martwienia się o pożywienie. Stanowią one cenne źródło energii, niezbędne do utrzymania ciepłoty ciała.

Strategie nornic na przetrwanie mroźnej zimy

Nornice to kolejne zwierzęta, które nie hibernują zimą. Zamiast tego podejmują szereg działań, by zminimalizować skutki niskich temperatur i braku pokarmu.

Już jesienią nornice budują rozległe systemy tuneli i gniazd pod ziemią lub w ściółce leśnej. Są one wyściełane mchem, liśćmi i trawą. To zapewnia ciepłą i bezpieczną kryjówkę na mroźne dni.

Nornice gromadzą także zapasy - zjadają nasiona, orzechy, cebulki roślin przed zimą. Dodatkowo zmieniają dietę - zjadają korę drzew, kłącza bylin, by przetrwać.

Gniazda i tunele nornic

Gniazda nornic mają kształt kulisty i są usytuowane w newralgicznych punktach systemu tuneli. Służą jako bezpieczne schronienie przed mrozem i drapieżnikami. Nornice chowają tam również część zgromadzonych zapasów.

Tunele nornic są rozgałęzione, sięgają nawet kilkunastu metrów długości. Umożliwiają bezpieczne przemieszczanie się w poszukiwaniu pożywienia pod warstwą śniegu.

Czytaj więcej: Stary rząd planuje zamrożenie cen energii, nowy pragnie je obniżyć

Ryjówki zmniejszają masę ciała, by przeżyć zimę

Inną strategię na przetrwanie stosują ryjówki. Te najmniejsze ssaki w Europie nie są w stanie zapadać w sen zimowy ze względu na niewielkie rozmiary i brak zasobów tłuszczu.

Ryjówki radzą sobie z tym, zmniejszając masę własnego ciała. Kurczenie się organów wewnętrznych, a nawet czaszki, pozwala im zredukować dzienne zapotrzebowanie na pokarm. To kluczowe, gdyż ryjówki zjadają dziennie tyle, ile same ważą.

Pomimo mrozów ryjówki muszą nieustannie żerować, by przetrwać. Śpią niewiele, resztę czasu spędzają na poszukiwaniach pożywienia. Ich kryjówki to nory wykopane płytko pod ziemią lub szczeliny, często w korzeniach drzew.

Walka ryjówek o przeżycie

Dla ryjówek każdy dzień walki o przetrwanie zimy to wyścig z czasem. Muszą zdobyć pożywienie zanim wyczerpią resztki energii i ich organizmy osiągną kres wytrzymałości. Nieustanna praca i żerowanie to cena, jaką płacą za to, że nie zapadają w sen zimowy.

Ryjówki imponują swoją niesamowitą zdolnością przetrwania mroźnej zimy. Ich adaptacja w postaci zmniejszania masy ciała to fascynujący przykład walki o byt w niesprzyjających warunkach.

Myszy zamieszkują ludzkie domostwa zimą

Czy znasz tajemnice senne zwyczaje myszy, ryjówek i nornic? Dowiedz się teraz!

Wiele gatunków myszy zimą migruje do ludzkich siedzib. Ciepłe domy i budynki gospodarcze stanowią dla nich doskonałą zimową kryjówkę.

Myszy chętnie zagnieżdżają się na strychach, w piwnicach, oborach, stodołach. Znajdują tam schronienie przed mrozem i łatwy dostęp do żywności w postaci ziarna zbożowego, owoców czy warzyw.

Niektóre śmielsze osobniki zapuszczają się nawet do ludzkich mieszkań. Można je znaleźć w szafkach, zakamarkach, za meblami.

Walka z myszami w domu

Aby pozbyć się myszy z domu, należy zabezpieczyć potencjalne drogi ich dostępu. Myszy potrafią przecisnąć się przez otwory szerokości ołówka, więc należy zaślepić wszelkie szczeliny w ścianach, przy rurach i gniazdkach.

Skuteczne mogą być także odstraszacze ultradźwiękowe lub pułapki. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest uszczelnienie domu i uniemożliwienie myszom dostępu do środka.

Nornice zmieniają dietę, by przetrwać zimę

Aby przetrwać mroźną zimę, nornice muszą dostosować się do zmian w dostępności pożywienia. Wiosną i latem żywią się głównie roślinami, nasionami, owadami. Zimą z konieczności zmieniają jadłospis.

Nornice zjadają wtedy korę drzew, szczególnie owocowych, wygrzebują spod śniegu cebulki roślin ozdobnych, obgryzają kłącza bylin. Jedzą też grzyby i porosty.

Taka zmieniona dieta pozwala im wytrwać do wiosny, kiedy znów będą miały dostęp do ulubionych pokarmów roślinnych.

Okres Pokarm nornic
Wiosna/lato Rośliny, nasiona, owady
Jesień Owoce, orzechy (gromadzenie zapasów)
Zima Kora drzew, roślinne kłącza, grzyby

Gdzie gryzonie budują gniazda na zimę

Gryzonie, które nie zapadają w sen zimowy, muszą zadbać o ciepłe schronienie na mroźny okres. Budują gniazda zgodnie ze swoimi zwyczajami gatunkowymi.

Myszy chętnie zajmują ludzkie domostwa lub budują kuliste gniazda z traw i papieru w zacisznych zakamarkach budynków gospodarskich. Niektóre gatunki drążą rozległe nory pod ziemią.

Nornice budują gniazda wewnątrz sieci tuneli pod ściółką lub niedaleko powierzchni gruntu. Są okrągłe, usłane mchem i liśćmi.

Ryjówki zajmują nory wykopane płytko pod ziemią, często wokół korzeni drzew. Chronią się tam przed mrozem samotnie lub parami.

 • Myszy - domostwa ludzkie, strychy, gniazda z traw w budynkach gospodarczych lub pod ziemią
 • Nornice - tunele i gniazda pod ściółką leśną
 • Ryjówki - nory na powierzchni lub w płytkich warstwach gruntu
banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły