Pompy ciepła

Czy Twoja pompa ciepła jest zabezpieczona? Jak uniknąć zimna we własnym domu?

Autor Ida Nowak
Ida Nowak01.12.20237 min.
Czy Twoja pompa ciepła jest zabezpieczona? Jak uniknąć zimna we własnym domu?
banner

Obudowa pompy ciepła powinna zapewniać odpowiednią wentylację, aby uniknąć przegrzewania się urządzenia. W artykule omawiamy kwestie bezpieczeństwa i możliwości dodatkowego zabezpieczenia pomp ciepła przed kradzieżą. Poruszamy także tematykę prawidłowego montażu obudów, tak by zapewnić optymalne warunki pracy urządzenia.

Kluczowe wnioski:
 • Zalecamy odpowiednie zabezpieczenie pompy ciepła przed kradzieżą, zwłaszcza gdy jest ona przechowywana na budowie.
 • Kradzież działającej pompy ciepła jest utrudniona, ale warto rozważyć dodatkowe zabezpieczenia ograniczające dostęp do urządzenia.
 • Montując obudowę pompy ciepła, pamiętaj o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji - inaczej grozi jej przegrzaniem lub zamarznięciem.
 • W razie kradzieży pompy koniecznie zgłoś ten fakt na policję oraz do producenta urządzenia.
 • Stosuj się do wytycznych producenta dotyczących odległości serwisowych wokół jednostki zewnętrznej pompy ciepła.

Czy możliwa jest kradzież pompy ciepła? Jak zabezpieczyć urządzenie?

Kradzież pompy ciepła niestety zdarza się, choć na szczęście nie jest to powszechne zjawisko. Najbardziej narażone są urządzenia przechowywane na terenie budowy domu, który nie jest jeszcze zamieszkały. Warto wtedy albo znaleźć bezpieczniejsze miejsce do przechowywania pompy ciepła, albo zabezpieczyć ją razem z innymi narzędziami pod kluczem.

Złodziejom zdarza się kraść również oryginalnie zapakowane pompy ciepła, które biorą za drogi sprzęt. Dlatego należy zabezpieczyć pompę ciepła w sposób utrudniający jej kradzież.

Gdzie najczęściej dochodzi do kradzieży pomp ciepła?

Zdecydowana większość kradzieży pomp ciepła ma miejsce na terenie budowy domu jednorodzinnego. Te miejsca są słabo strzeżone, a pompy ciepła wraz z innymi materiałami budowlanymi stanowią łatwy łup dla złodziei.

Kradzieże z niezamieszkałych budów przybierają na sile wraz ze wzrostem popularności pomp ciepła wśród inwestorów budujących domy. Dlatego należy podejść ze szczególną rozwagą do kwestii bezpiecznego przechowywania pompy ciepła.

Jak duże jest ryzyko kradzieży pompy ciepła z budowy domu?

Ryzyko kradzieży pompy ciepła z terenu budowy jest całkiem realne. Specjaliści alarmują, że z roku na rok przybywa takich przypadków. Jeszcze kilka lat temu kradzież pompy ciepła zdarzała się sporadycznie, ale wraz ze wzrostem liczby inwestycji rośnie też skala tego procederu.

Kradzieże zdarzają się coraz częściej, a ich częstotliwość rośnie zgodnie ze wzrostem popularności tych urządzeń. Ryzyko kradzieży jest realne, szczególnie na niezamieszkałych budowach. Aktualna skala to kilka sztuk na rok, przy czym jeszcze dwa lata temu takie zjawisko nie występowało.

Dlatego inwestorzy budujący domy powinni zdawać sobie sprawę z zagrożenia kradzieżą i podejmować kroki, aby zminimalizować to ryzyko poprzez właściwe zabezpieczenie kosztownych urządzeń.

Jak skutecznie zabezpieczyć pompę ciepła przed kradzieżą z placu budowy?

Aby ustrzec pompę ciepła przed kradzieżą z terenu budowy, należy przede wszystkim wybrać bezpieczne miejsce jej tymczasowego magazynowania. Dobrze jest trzymać ją razem z innymi narzędziami i drogim sprzętem budowlanym w zamkniętym pomieszczeniu, np. w garażu na posesji inwestora.

Skutecznym, choć kosztownym rozwiązaniem jest również wynajęcie kontenera, w którym będą przechowywane najcenniejsze materiały budowlane w okresie, gdy na placu budowy nie toczy się jeszcze praca.

Czytaj więcej: Odkryj sekrety geotermalnych pomp ciepła na osiedlu: Testy ruszyły!

Czy zainstalowana pompa ciepła jest bezpieczna przed kradzieżą?

Zainstalowana i podłączona pompa ciepła jest już względnie bezpieczna przed kradzieżą. Choć w dzisiejszych czasach złodzieje nie cofną się przed niczym, to jednak wykradzenie działającej pompy ciepła nastręcza sporo trudności.

Dlaczego kradzież działającej pompy ciepła jest utrudniona?

Aby ukraść działającą pompę ciepła, złodziej musiałby najpierw odciąć rury obiegu czynnika chłodniczego. W środku panuje wysokie ciśnienie rzędu kilkudziesięciu barów i temperatura dochodząca nawet do 80°C. Próba przecięcia rurek groziłaby więc poważnymi obrażeniami.

Dodatkowo konieczne byłoby odłączenie zasilania elektrycznego pompy, co przy działającym urządzeniu pod napięciem 230V lub 400V również nie należy do najbezpieczniejszych poczynań.

Model pompy ciepła Ciśnienie [bar] Temperatura [°C]
Split powietrze-woda 13-43 8-80
Monoblok powietrze-woda 16-21 10-60

Jak widać na załączonej tabeli, warunki panujące wewnątrz systemu pompy ciepła zdecydowanie utrudniają, choć nie uniemożliwiają, jej kradzież. Niemniej jednak jest to na tyle kłopotliwe, że złodzieje raczej nie podejmują takich prób.

Jakie zagrożenia niesie ze sobą kradzież działającej pompy ciepła?

Czy Twoja pompa ciepła jest zabezpieczona? Jak uniknąć zimna we własnym domu?

Podjęcie próby kradzieży działającej pompy ciepła jest nie tylko trudne, ale i niebezpieczne. Próba przecięcia rur z czynnikiem chłodniczym przy wysokim ciśnieniu panującym wewnątrz niesie ze sobą ryzyko poważnych obrażeń.

 • Złodziej naraża się na poparzenia strumieniem gorącego czynnika wydostającego się z przeciętych rurek.
 • Poważne odmrożenia mogą spowodować lodowate opary ulatniającego się gazu.

Co więcej, przecięcie instalacji chłodniczej pompy ciepła doprowadzi do wycieku czynnika do atmosfery. Będzie to wiązało się ze szkodliwym oddziaływaniem na środowisko.

Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia, kradzież działającej pompy ciepła uznać należy za poczynanie co najmniej nieodpowiedzialne i grożące poważnymi konsekwencjami.

Co zrobić, gdy pompa ciepła została skradziona z posesji?

W przypadku stwierdzenia kradzieży pompy ciepła z posesji należy oczywiście jak najszybciej powiadomić policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Niezwykle istotne jest również poinformowanie producenta urządzenia. Na tej podstawie zostanie uzupełniona baza danych o numerze seryjnym skradzionej pompy ciepła. Pozwoli to wychwycić urządzenie, gdyby ktoś próbował zgłosić się z nim np. w ramach gwarancji.

Niestety na razie brak jest możliwości zdalnego zablokowania ukradzionej pompy ciepła. Być może taka funkcja pojawi się w nowoczesnych modelach podłączanych do internetu. Na ten moment jednak najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie kosztownego urządzenia przed kradzieżą.

Jakie dodatkowe zabezpieczenia warto zastosować dla pompy ciepła?

Chcąc dodatkowo utrudnić dostęp i zabezpieczyć pompę ciepła przed niepowołanymi osobami, można zastosować fizyczne zabezpieczenia w postaci krat, kłódek lub specjalnych obudów. Trzeba jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej wentylacji.

Jak poprawnie zamontować obudowę pompy ciepła?

Decydując się na montaż metalowej kraty, klatki lub obudowy zabezpieczającej pompę ciepła, należy koniecznie zadbać o zapewnienie dobrego przepływu powietrza.

Urządzenie nie powinno być osłonięte przez obudowy, które ograniczają przepływ powietrza. Zalecamy, aby zdemontować tego typu osłony. Jeżeli ktoś zdecyduje się na zabudowanie pompy ciepła to niezależnie od motywacji, powinien zapewnić odpowiedni przepływ powietrza i zachować odległości serwisowe, które są wskazane w instrukcji każdej pompy ciepła.

Zbyt szczelna obudowa może doprowadzić do gromadzenia się ciepła i przegrzania pompy ciepła lub odwrotnie - do zamarznięcia parownika wskutek ograniczenia dostępu powietrza. Dlatego warto zachować co najmniej 1-3 metry wolnej przestrzeni od wylotu powietrza.

Na co uważać, montując osłony i obudowy pompy ciepła?

Osłony i obudowy montowane na zewnętrznych jednostkach pomp ciepła mają z reguły spełniać dwie funkcje: ograniczać dostęp nieuprawnionych osób oraz stanowić element dekoracyjny posesji. Niestety czasem drugi czynnik bierze górę nad pierwszym, a wtedy obudowa pompy ciepła przestaje spełniać swoją pierwotną rolę.

Dlaczego pompa ciepła nie powinna być zbyt szczelnie osłonięta?

Zbyt szczelnie osłonięta pompa ciepła ma ograniczony dostęp świeżego powietrza, co utrudnia jej prawidłową pracę. Latem grozi jej przegrzanie, zimą zaś - oblodzenie i zamarznięcie parownika. Konsekwencją może być spadek wydajności lub całkowite zatrzymanie pracy urządzenia.

Co więcej, utrudniony dostęp powietrza powoduje, że sprężarka musi pracować z większym wysiłkiem, co skraca jej żywotność. Warto o tym pamiętać, dobierając zabezpieczenia zewnętrznej jednostki pompy ciepła.

banner

Najczęstsze pytania

Nowoczesne pompy ciepła są wyposażone w szereg zabezpieczeń chroniących przed zamarznięciem zimą. System automatycznie uruchamia odszranianie parownika w razie potrzeby lub podgrzewa obieg glikolu. Niemniej warto zadbać o właściwą instalację i izolację rur oraz nie zasłaniać jednostki zewnętrznej, by zapewnić swobodny przepływ powietrza.

W większości przypadków pompa ciepła nie wymaga specjalnych, regularnych przeglądów. Warto jednak raz do roku sprawdzić szczelność układu chłodniczego oraz ciśnienie czynnika. Co 2-3 lata dobrze oczyścić filtr obiegu glikolu. Nowoczesne modele sygnalizują potrzebę serwisu.

Pompa ciepła może pokryć nawet 100% zapotrzebowania na energię do ogrzewania i ciepłej wody. Jednak w mroźne dni warto ją wsparć dodatkowym źródłem ciepła - np. gazowym lub elektrycznym - aby odciążyć sprężarkę i zapewnić komfort cieplny.

Cena pompy ciepła zaczyna się od 15-20 tys. zł, ale bardzo dużo zależy od typu i mocy urządzenia. Pompy ciepła powietrze-woda do ogrzewania i cwu w domu 100-200 m2 to koszt rzędu 25-45 tys. zł wraz z montażem.

Zwrot z inwestycji w pompę ciepła wynosi zazwyczaj 5-7 lat w zależności od cen prądu i dotychczas stosowanego paliwa grzewczego. Im wyższe opłaty za ogrzewanie gazowe lub olejowe, tym szybszy zwrot nakładów na ekologiczne źródło ciepła.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły