Fotowoltaika

Czy Solartech podbije rynek dzięki ogniwom PERC? Poznaj strategię firmy!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak07.12.20234 min.
Czy Solartech podbije rynek dzięki ogniwom PERC? Poznaj strategię firmy!
banner

PERC co to? Ogniwa fotowoltaiczne typu PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) to nowoczesna technologia w fotowoltaice, która może pomóc firmom w osiągnięciu przewagi konkurencyjnej. Solartech, tajwański producent paneli słonecznych borykający się ze stratami finansowymi, postanowił postawić właśnie na PERC. W artykule sprawdzimy, czy strategia wprowadzenia nowych linii produkcyjnych pod kątem ogniw PERC pozwoli firmie wrócić na ścieżkę zysków i umocnić pozycję na rynku.

Kluczowe wnioski:
 • Ogniwa PERC charakteryzują się większą wydajnością konwersji promieniowania słonecznego na energię.
 • Solartech ma nadzieję, że dzięki ogniwom PERC uda mu się odzyskać rentowność po latach strat finansowych.
 • Firma bardzo stawia też na ogniwa z czarnego krzemu, które cechują się wysoką jakością wykonania.
 • Popyt na ogniwa PERC rośnie, więc Solartech ma szansę umocnić swoją pozycję na rynku.
 • Kluczowe będzie, czy nowe linie produkcyjne faktycznie wystartują zgodnie z planem w październiku.

Czy ogniwa PERC to klucz do sukcesu Solartech?

Solartech, tajwański producent paneli fotowoltaicznych, od kilku lat zmaga się z rosnącymi stratami finansowymi. Firma postanowiła postawić na nowoczesną technologię ogniw PERC, aby przywrócić rentowność i umocnić swoją pozycję na rynku. Czy ta strategia się powiedzie?

Ogniwa PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) różnią się od standardowych ogniw fotowoltaicznych. Ich konstrukcja zawiera dodatkową warstwę dielektryka, dzięki której zwiększa się sprawność konwersji promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Każdy foton światła docierający do dolnej części ogniwa zostaje odbity z powrotem do wnętrza, generując prąd. To tzw. efekt drugiej szansy.

Skąd decyzja o postawieniu na PERC?

Solartech nie miał zbyt wielu opcji. Firma odnotowywała straty przez ostatnie lata, jej przychody spadały, a moce produkcyjne były wykorzystane tylko w 80%. Potrzebny był jakiś impuls rozwojowy. Zdolności produkcyjne ogniw PERC mają w tym roku wynieść aż 60% całości, co pokazuje jak bardzo Solartech stawia na tę technologię.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne typu PERC?

Ogniwa PERC, oprócz standardowych warstw, mają dodatkową warstwę dielektryka na spodniej powierzchni ogniwa. Zwykle w tym miejscu dochodziło do strat energii - fotony przechodziły na wylot bez wytworzenia prądu. Dielektryk odbija te fotony z powrotem do wnętrza ogniwa, dając im „drugą szansę” na konwersję światła na energię elektryczną. To zwiększa sprawność całego ogniwa nawet o 1-2%.

Kolejną zaletą jest lepsze pasywowanie powierzchni ogniwa. Dzięki dielektrykowi zanika zjawisko rekombinacji na tylnej ścianie, a prąd ciemny maleje. Te czynniki również pozytywnie wpływają na parametry całego panelu słonecznego.

Co to oznacza dla użytkownika?

Z punktu widzenia klienta najważniejszy jest fakt, że ogniwa PERC pozwalają uzyskać więcej energii z tej samej powierzchni panelu. Oznacza to szybszy zwrot z inwestycji przy takich samych kosztach montażu. Dla Solartech natomiast, produkcja ogniw PERC to szansa na zwiększenie przychodów i wyjście na prostą po latach problemów finansowych.

Czytaj więcej: Fotowoltaika Podkarpackie - instalacje fotowoltaiczne w Twoim regionie. Oszczędzaj na rachunkach za prąd!

Czy nowe linie produkcyjne PERC uratują Solartech przed bankructwem?

Nadzieje są duże, bo poziom strat Solartech był w ostatnich latach bardzo wysoki. Tylko w 2016 roku firma miała minus na poziomie 15,8 mln dolarów! Zmiana strategii i postawienie na PERC to ostatnia deska ratunku dla producenta.

Już w sierpniu Solartech uruchomi nowe linie produkcyjne dedykowane technologii PERC. Masowa produkcja ruszy w październiku, a w czwartym kwartale 60% wszystkich ogniw wytwarzanych przez firmę ma bazować na tej platformie. Czy to wystarczy, by Solartech wyszedł na prostą i odzyskał rentowność?

„Liczymy, że produkcja ogniw PERC pozwoli nam stopniowo odbudować przychody i zakończyć okres problemów finansowych.” - przedstawiciel Solartech

Nie tylko PERC, firma stawia też na inne rozwiązania

Co prawda głównym produktem mają być ogniwa PERC, ale Solartech pracuje również nad innymi technologiami. Duży nacisk kładzie na ogniwa z czarnego krzemu, które cechują się świetną jakością wykonania i parametrami konwersji. Firma ma też w planach produkcję ogniw CIGS.

Jakie korzyści dają ogniwa PERC? Większa wydajność czy coś jeszcze?

Czy Solartech podbije rynek dzięki ogniwom PERC? Poznaj strategię firmy!

Podstawową zaletą ogniw PERC jest lepsza sprawność konwersji promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Dzięki „efektowi drugiej szansy” ten współczynnik wzrasta nawet o kilka procent. Co to oznacza w praktyce?

 • Możliwość wyprodukowania więcej energii z tej samej powierzchni panelu
 • Szybszy zwrot kosztów instalacji fotowoltaicznej
 • Niższy negatywny wpływ zacienienia lub wysokich temperatur

Producenci osiągają też korzyści w postaci potencjalnie wyższej ceny sprzedaży i możliwości konkurowania jakością produktu, a nie tylko ceną.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
 2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
 3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły