Fotowoltaika

Czy Mój Prąd 5.0 stracił dofinansowanie? Poznaj rolę falownika hybrydowego w zarządzaniu energią

Ludwik Głowacki10 grudnia 20235 min
Czy Mój Prąd 5.0 stracił dofinansowanie? Poznaj rolę falownika hybrydowego w zarządzaniu energią

EMS i HEMS to systemy zarządzania energią, które mogą być objęte dofinansowaniem z programu „Mój Prąd”. W piątej edycji programu zaszły jednak zmiany, które wykluczają możliwość uzyskania dotacji na falowniki hybrydowe w ramach systemów EMS/HEMS. Wprowadzono również dodatkowe wymogi, które należy spełnić, aby otrzymać wsparcie na tego typu systemy.

Kluczowe wnioski:

  • W piątej edycji programu Mój Prąd nie ma już możliwości uzyskania dofinansowania na różnicę ceny między falownikiem hybrydowym a standardowym w ramach systemów HEMS/EMS.
  • Aby dostać dotację na system zarządzania energią, oprócz instalacji fotowoltaicznej trzeba mieć też magazyn energii lub ciepła.
  • Elementy takie jak inteligentne gniazdka czy aplikacje mobilne nie kwalifikują się do odrębnego dofinansowania w ramach HEMS/EMS.
  • System zarządzania energią musi być wyodrębniony na fakturze, aby zakwalifikować się do dotacji.
  • Cel systemów EMS i HEMS to optymalizacja zużycia i magazynowania energii z instalacji fotowoltaicznej.

Czy falownik hybrydowy kwalifikuje się do dofinansowania systemów HEMS/EMS?

W piątej edycji programu Mój Prąd zaszły istotne zmiany w zakresie możliwości uzyskania dofinansowania na systemy zarządzania energią, zwane HEMS lub EMS. Jak się okazuje, falowniki hybrydowe przestały się kwalifikować do dotacji w ramach tych systemów.

W poprzedniej, czwartej odsłonie Mój Prądu była opcja, aby pod pewnymi warunkami zakwalifikować falowniki hybrydowe do dofinansowania HEMS/EMS. Trzeba było udowodnić różnicę w cenie między falownikiem hybrydowym a standardowym. Jednak w aktualnych zasadach programu nie ma już takiej furtki.

Potwierdza to Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który stwierdza: "W naborze 5 Programu „Mój Prąd” nie ma już możliwości przedstawienia, jako system EMS/HEMS różnicy w cenie pomiędzy falownikiem standardowym a hybrydowym".

Oznacza to, że falowniki hybrydowe z modułami zarządzania energią nie mogą być traktowane jako odrębny system HEMS/EMS do celów dotacji Mój Prąd.

Co jeszcze nie kwalifikuje się do dofinansowania?

Oprócz falowników hybrydowych, istnieje wiele innych elementów, które nie mogą stanowić podstawy do przyznania dofinansowania w ramach systemów HEMS/EMS. Są to m.in.:

  • bezpłatne aplikacje mobilne do zarządzania energią
  • laptopy, tablety i smartfony wykorzystywane do monitoringu
  • pojedyncze moduły sterujące (np. inteligentne gniazdka)

Tego typu podzespoły mogą co najwyżej stanowić uzupełnienie kompleksowego systemu zarządzania energią objętego dotacją. Nie zostaną jednak dofinansowane indywidualnie, jako osobny element.

Jakie są zasady dofinansowania systemów zarządzania energią?

Aby w ogóle móc ubiegać się o dotację na systemy HEMS lub EMS z programu Mój Prąd, trzeba spełnić pewne warunki. Przede wszystkim oprócz instalacji fotowoltaicznej wnioskodawca musi posiadać magazyn energii lub ciepła. Tylko wtedy możliwe jest uzyskanie dofinansowania na dodatkowe systemy optymalizujące zarządzanie energią.

System zarządzania energią Kwota dofinansowania
HEMS Do 3 tys. zł
EMS Do 3 tys. zł

Jak widać w tabeli, maksymalna dotacja na systemy HEMS lub EMS wynosi 3000 zł, przy czym może pokryć do 50% poniesionych kosztów. Ważne jest również, aby w fakturze za zakup i montaż systemu zarządzania energią pozycja ta była wyodrębniona. Tylko wtedy koszty mają szansę zostać zakwalifikowane przez NFOŚiGW.

Kiedy system HEMS/EMS nie dostanie dofinansowania?

Nawet jeśli wnioskodawca posiada instalację PV oraz magazyn energii i spełnia pozostałe wymagania programu Mój Prąd, istnieją sytuacje, które mogą wykluczyć dotację na systemy sterowania energią. Zalicza się do nich brak wyodrębnienia tych systemów na fakturze oraz zakup aplikacji mobilnych lub sprzętu komputerowego niededykowanego sterowaniu energią.

Ponadto jeśli moduły zarządzające stanowią integralną część innych urządzeń, takich jak falowniki hybrydowe, również nie zostaną objęte odrębnym dofinansowaniem w ramach HEMS lub EMS. Dotyczy to także pojedynczych komponentów, które same w sobie nie tworzą kompletnego systemu zarządzania energią.

Czytaj więcej: Stelaże i konstrukcje pod panele fotowoltaiczne - sprawdź ofertę i ceny

Jaki jest cel systemów EMS i HEMS?

Zarówno EMS, jak i HEMS mają za zadanie optymalizować wykorzystanie energii pozyskanej z mikroinstalacji fotowoltaicznej. Dzięki inteligentnemu sterowaniu przepływem prądu możliwe jest magazynowanie nadwyżek i wykorzystanie ich do zasilania urządzeń w gospodarstwie domowym.

EMS koncentruje się na zarządzaniu energią z samej instalacji PV. Natomiast HEMS kontroluje całościowo zużycie energii elektrycznej i cieplnej w budynku, biorąc pod uwagę różne potrzeby i możliwości jej magazynowania.

Cel jest prosty - wyprodukowana zielona energia ma zostać wykorzystana w gospodarstwie domowym, a dopiero w ostateczności oddana do sieci.

Dlatego właśnie systemy zarządzania energią mogą pomóc zmaksymalizować autokonsumpcję prądu z własnych paneli fotowoltaicznych, na przykład poprzez inteligentną kontrolę pracy magazynu ciepła czy ładowania samochodu elektrycznego.

Dlaczego nie można dostać dofinansowania na same elementy sterujące?

Czy Mój Prąd 5.0 stracił dofinansowanie? Poznaj rolę falownika hybrydowego w zarządzaniu energią

Z zapisów regulaminu programu Mój Prąd jasno wynika, że pojedyncze moduły czy komponenty zarządzające, które same w sobie nie tworzą systemu HEMS ani EMS, nie kwalifikują się do odrębnego dofinansowania. Dotyczy to na przykład inteligentnych gniazdek, kontrolerów czy sensorów.

Powodem jest fakt, że takie urządzenia najczęściej pełnią funkcję monitorowania i rejestrowania zużycia energii, ale same w sobie nie decydują o jej optymalizacji i dystrybucji. Dlatego mogą co najwyżej stanowić element szerszego systemu zarządzania energią objętego dotacją.

Ponadto gdy moduły sterujące czy analizatory stanowią integralną część innych urządzeń, nie mogą zostać potraktowane jako osobny podmiot kwalifikujący się do dofinansowania HEMS/EMS. Dotyczy to na przykład wspomnianych już falowników hybrydowych mających funkcje zarządzania energią.

Czy w piątej edycji Mój Prąd zmieniły się zasady dot. systemów zarządzania energią?

Jak już zostało powiedziane na początku, w obecnej, piątej odsłonie programu Mój Prąd, zrezygnowano z możliwości pozyskania dofinansowania na różnicę w cenie między falownikiem hybrydowym a standardowym. Oznacza to, że falowniki hybrydowe nie mogą być traktowane jako systemy HEMS ani EMS do celów dotacji.

Jest to zatem istotna różnica w stosunku do poprzednich zasad, choć generalne wymagania co do otrzymania wsparcia na systemy zarządzania energią nie uległy większym modyfikacjom. Nadal też obowiązuje limit dofinansowania w kwocie 3000 zł, który może pokryć maksymalnie 50% kosztów zakupu i montażu HEMS lub EMS.

Reszta zasad pozostaje bez zmian. Niezbędne jest posiadanie magazynu energii lub ciepła, a na fakturze system zarządzania energią musi stanowić osobną pozycję, aby mógł zostać objęty dotacją. Nie da się natomiast uzyskać dofinansowania na pojedyncze elementy kontrolujące i analizujące pracę instalacji.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu zużywa pompa ciepła 16 kW? Koszty eksploatacji
  2. Kalkulator opłacalności fotowoltaiki - ile zyskasz montując PV?
  3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
  4. Montaż wodomierza i podłączenie licznika wody
  5. Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła - Skuteczne rozwiązanie do Twojego domu
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Dobór magazynu energii - jaką wybrać pojemność?
FotowoltaikaDobór magazynu energii - jaką wybrać pojemność?

W obliczu rosnącej popularności instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii, coraz częściej pojawia się pytanie: jaki magazyn energii wybrać i jaką powinien mieć pojemność? W dobie dynamicznych zmian na rynku energetycznym, odpowiedź na to pytanie staje się kluczowa dla efektywnego wykorzystania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.