Elektromobilność

Co stoi za zakazem ładowania samochodów z gniazdek elektrycznych? Oto powody!

Autor Ida Nowak
Ida Nowak27.11.20234 min.
Co stoi za zakazem ładowania samochodów z gniazdek elektrycznych? Oto powody!
banner

Gniazdo do ładowania samochodu elektrycznego jest kluczowym elementem całego systemu. Jednak standardowe gniazdka, do których podłączamy odkurzacze i inne urządzenia domowe nie są przystosowane do bezpiecznego ładowania auta. Dlatego Norwegia, lider elektromobilności, zdecydowała się na rewolucyjny krok - od 2022 roku obowiązuje tam zakaz ładowania samochodów elektrycznych z gniazdek! Jakie są tego powody i co mają zastąpić gniazdka? Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:

 • Standardowe gniazdka są niebezpieczne - mogą się przegrzewać i powodować pożary.
 • Ładowarki mają wiele funkcji bezpieczeństwa - lepiej zabezpieczają dom i auto.
 • Specyfika sieci elektrycznej w Norwegii powodowała problemy z ładowaniem.
 • Niektóre alternatywne sposoby ładowania też budzą kontrowersje.
 • Być może wkrótce podobne przepisy wprowadzą inne kraje.

Czy zakaz ładowania z gniazdek ma sens? Odpowiedź specjalisty

Norwegia od dawna jest liderem elektromobilności. Już teraz około 80% nowo rejestrowanych samochodów w tym kraju to auta elektryczne. Dlatego też Norwegowie jako pierwsi muszą radzić sobie z wyzwaniami związanymi z masowym ładowaniem pojazdów. Jednym z nich było bezpieczeństwo ładowania z wykorzystaniem standardowych gniazdek elektrycznych.

Zdaniem Jana Tore Gjøby, eksperta ds. ładowania z Norweskiej Federacji Samochodowej, zakaz ładowania z gniazdek jest jak najbardziej sensowny. - Prawidłowo zainstalowana stacja ładująca to znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie. Może ona wytrzymać większe obciążenie prądowe, a przede wszystkim ma szereg funkcji bezpieczeństwa niedostępnych w zwykłych gniazdkach - twierdzi.

Zagrożenia związane z ładowaniem z gniazdka

Ekspert wskazuje, że podczas ładowania z gniazdka często dochodziło do jego przegrzewania się, a nawet pożarów. Ryzyko jest większe, gdy ładujemy w nocy, kiedy domownicy śpią i mogą nie zareagować na awarię.

Ponadto specyfika norweskiej sieci elektrycznej powodowała, że funkcje bezpieczeństwa w przewodach ładujących (np. kontrola uziemienia) często zawodziły. Dochodziło więc do niebezpiecznych sytuacji.

Ładowarki znacznie bezpieczniejsze od gniazdek

Według Jana Tore Gjøby kluczowe znaczenie mają dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, które są wbudowane w dedykowane stacje ładujące, a których nie posiadają zwykłe gniazdka elektryczne.

Wszystkie niezbędne funkcje bezpieczeństwa są wbudowane w system stacji ładującej

- podkreśla ekspert NAF. Dzięki temu ładowanie auta elektrycznego w domu staje się znacznie bezpieczniejsze.

Które funkcje bezpieczeństwa są najważniejsze?

Wśród najważniejszych funkcji bezpieczeństwa znajdujących się w nowoczesnych ładowarkach wymienia się:

 • ochronę przed przegrzaniem i zwarciem,
 • kontrolę uziemienia,
 • zabezpieczenia przeciwporażeniowe,
 • zabezpieczenia przeciwprzepięciowe.

Dzięki tym rozwiązaniom ładowanie auta elektrycznego z dedykowanej stacji jest dużo bezpieczniejsze niż korzystanie ze zwykłego gniazdka.

Czytaj więcej: Ile kosztuje malowanie domu? Cena za malowanie elewacji, ścian i sufitów

Problemy techniczne zostały zażegnane

Norwescy eksperci zwracają też uwagę na jeszcze jeden ważny aspekt. Otóż sieć elektryczna w Norwegii ma specyficzną strukturę (układ IT), która powodowała problemy z działaniem standardowych kabli ładujących.

Zdarzały się sytuacje, gdy kabel sygnalizował błąd uziemienia pomimo prawidłowego podłączenia. Po wprowadzeniu obowiązku montażu dedykowanych stacji ładujących, tego typu problemy przestały się zdarzać.

Sieć elektryczna w Norwegii Problemy ze standardowymi kablami
Specyficzna struktura (układ IT) Częste błędne alarmy o braku uziemienia
Wprowadzenie dedykowanych stacji ładujących Rozwiązanie problemów technicznych

Ładowanie niezgodne z przepisami grozi konsekwencjami

Co stoi za zakazem ładowania samochodów z gniazdek elektrycznych? Oto powody!

W Norwegii od 2022 roku obowiązuje całkowity zakaz ładowania samochodów elektrycznych z wykorzystaniem zwykłych gniazdek. Jedynym legalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie dedykowanej stacji ładowarkowej.

Co istotne, prawo nie działa wstecz. Oznacza to, że właściciele punktów ładowania sprzed 2022 roku nadal mogą korzystać ze zwykłych gniazdek. Muszą jednak dopilnować, aby gniazdko było odpowiednio dostosowane i spełniało rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

W przeciwnym razie - jak ostrzega NAF - możliwe jest nieotrzymanie odszkodowania z ubezpieczenia w przypadku awarii lub pożaru instalacji elektrycznej podczas ładowania samochodu.

Czy podziemne kable do ładowania to dobre rozwiązanie?

Eksperci zastanawiają się również nad innymi pomysłami na ułatwienie ładowania aut elektrycznych w zatłoczonych miastach.

W Londynie powstała np. koncepcja poprowadzenia specjalnych kabli pod chodnikami, łączących punkty ładowania z garażami i miejscami parkingowymi. Pomysł ten budzi jednak spore kontrowersje, jeśli chodzi o bezpieczeństwo.

Nie wiadomo, jak zachowają się kable pod ziemią w czasie deszczu. Istnieje też ryzyko ich uszkodzenia lub kradzieży. Dodatkowo, awarie podziemnych kabli bywają trudne do wykrycia i mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji.

Biorąc pod uwagę dużą ostrożność Norwegów jeśli chodzi o bezpieczeństwo ładowania aut elektrycznych, pomysł poprowadzenia kabli pod ziemią raczej nie zyska tam aprobaty.

Inne kraje mogą pójść śladem Norwegii

Norwegowie od lat są liderami elektromobilności i wyznaczają trendy w tej dziedzinie. Można się spodziewać, że także inne kraje prędzej czy później pójdą ich śladem i wprowadzą bardziej rygorystyczne standardy dotyczące ładowania pojazdów elektrycznych.

Być może docelowo popularne staną się dedykowane stacje ładowarek, a korzystanie ze zwykłych gniazdek elektrycznych zostanie zakazane. Wszystko po to, aby zapewnić jak największe bezpieczeństwo użytkowników aut elektrycznych.

W tym kontekście decyzja Norwegii o zakazie ładowania z gniazdek może być dopiero początkiem szerszych zmian w regulacjach dotyczących elektromobilności na świecie.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz