News

Co kryje za zmianą daty spotkania OPEC+? Tajemnicza rola dwóch eksporterów ropy

Autor Ida Nowak
Ida Nowak26.11.20237 min.
Co kryje za zmianą daty spotkania OPEC+? Tajemnicza rola dwóch eksporterów ropy
banner

Zmiana daty najbliższego spotkania kartelu OPEC+ z 27 na 30 listopada wiąże się z dyskusją na temat limitów produkcji ropy przez kraje Afrykańskie. Nigeria i Angola nie są obecnie w stanie osiągnąć założonych przez OPEC+ celów wydobycia i dążą do ich zwiększenia. Agencja Reuters podała, że produkcja ropy w Nigerii może wzrosnąć nawet do 2 mln baryłek dziennie. Na spotkaniu OPEC+ zweryfikowane będą też wyniki pozostałych afrykańskich producentów do końca 2023 roku.

Kluczowe wnioski:
 • Nigeria i Angola chcą zwiększyć limity wydobycia ropy nałożone przez OPEC+
 • ZEA otrzymały większy limit po czerwcowym spotkaniu kartelu
 • Problemy z inwestycjami ograniczają wydobycie ropy w Afryce
 • Produkcja ropy w Nigerii może wzrosnąć do 2 mln baryłek dziennie
 • Weryfikacja wyników afrykańskich producentów ropy do końca 2023 r.

Produkcja ropy przez Nigerię i Angolę wyższa niż zakładano

Nigeria i Angola należą do głównych afrykańskich producentów ropy naftowej. Kraje te jednak nie były dotąd w stanie osiągnąć celów wydobywczych narzuconych przez organizację OPEC+, do której należą. W czerwcu 2023 r. OPEC+ zredukował limity produkcyjne dla Nigerii i Angoli, licząc na zmniejszenie podaży ropy na rynkach światowych. Jednak według agencji Reuters zarówno Nigeria, jak i Angola nie zgadzają się na te ograniczenia.

Wprawdzie na spotkaniu OPEC+ w czerwcu niektórzy członkowie, jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, otrzymali wyższe cele wydobywcze, to jednak dla Nigerii i Angoli zostały one obniżone. Reuters donosi, że Nigeria produkuje obecnie 1,7 mln baryłek ropy dziennie, ale do końca roku produkcja ta może wzrosnąć nawet do 2 mln baryłek. To znacznie więcej niż zakładała OPEC+.

Podobna sytuacja ma miejsce w Angoli. Rządy obydwu krajów twierdzą, że chcą zwiększyć wydobycie ze względu na lokalne potrzeby swoich gospodarek. Rosnący popyt wewnętrzny wymaga większych dostaw paliw. Z tego powodu na nadchodzącym spotkaniu OPEC+ Nigeria i Angola będą domagać się rewizji limitów na poziomie wyższym niż obecnie.

Konsekwencje zwiększonego wydobycia w Afryce

Nie wiadomo czy OPEC+ zgodzi się zwiększyć limity dla Nigerii i Angoli. Może się to wiązać z koniecznością redukcji produkcji przez innych członków kartelu, aby zrekompensować wzrost podaży z Afryki. Niewykluczone też, że nowe cele wydobywcze dla całego OPEC+ zostaną utrzymane bez zmian. Wówczas rosnące wydobycie w Nigerii i Angoli będzie oznaczało, że kartel przekroczy ustalone ograniczenia co do globalnej podaży ropy.

Zwiększone wydobycie ropy przez ZEA po spotkaniu OPEC+ w czerwcu

Na czerwcowym spotkaniu kartelu OPEC+, które odbyło się już po napaści Rosji na Ukrainę, zdecydowano o podwyższeniu limitów dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. ZEA dostały zgodę na zwiększenie produkcji ropy o kolejne 200 tys. baryłek dziennie, do poziomu 3,219 mln baryłek.

Decyzja o przyznaniu większych limitów wydobywczych dla ZEA miała związek z ograniczeniem dostaw rosyjskiej ropy po nałożeniu zachodnich sankcji. Państwa OPEC+, zwłaszcza Arabia Saudyjska oraz ZEA zgodziły się częściowo zastąpić brakujące ilości surowca z Rosji.

Obecnie Zjednoczone Emiraty Arabskie są trzecim co do wielkości producentem ropy w OPEC+, po Arabii Saudyjskiej i Iraku. Udział ZEA w rynku ropy naftowej cały czas rośnie.

Dzięki nowym wyższym limitom produkcji ZEA będą mogły zwiększyć swoje wpływy na globalne ceny ropy w 2024 roku. Eksperci oceniają, że do początku 2024 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie zdołają w pełni wykorzystać nowe możliwości.

Czytaj więcej: Zbigniew Ziobro traci kluczowego człowieka w PGE - dowiedz się więcej!

Weryfikacja wyników wydobycia ropy w Afryce do końca 2023

Agencja Reuters podała, że OPEC obecnie przy pomocy firm konsultingowych prowadzi szczegółową weryfikację wyników wydobycia ropy w krajach afrykańskich należących do tej organizacji. Chodzi przede wszystkim o Nigerię i Angolę, które dążą do zwiększenia limitów produkcyjnych. Sprawdzane są jednak także dane z Demokratycznej Republiki Konga czy Gabonu.

Celem audytu jest dokładne określenie poziomów obecnej i przyszłej produkcji ropy w Afryce. Na tej podstawie OPEC będzie mógł podjąć decyzje o ewentualnych zmianach limitów na najbliższym spotkaniu 30 listopada. Jeśli faktyczne możliwości wydobywcze Nigerii i Angoli są większe niż założono, mogą one liczyć na zgodę na zwiększenie produkcji.

Jak podał Reuters, weryfikacja afrykańskich wyników ma potrwać do końca 2023 roku. Wtedy okaże się, czy np. Nigeria ma szansę zwiększyć produkcję z 1,7 do 2 mln baryłek dziennie, tak jak zapowiadano.

Kraj Obecna produkcja ropy Cel na koniec 2023
Nigeria 1,7 mln baryłek dziennie 1,8-2 mln baryłek dziennie
Angola 1,1 mln baryłek dziennie 1,3 mln baryłek dziennie
Gabon 190 tys. baryłek dziennie 200 tys. baryłek dziennie

Nigeria nie chce ograniczeń w pompowaniu ropy

Co kryje za zmianą daty spotkania OPEC+? Tajemnicza rola dwóch eksporterów ropy

Jak wynika z informacji agencji Reuters, władze Nigerii zdecydowanie sprzeciwiają się nałożonym przez OPEC+ ograniczeniom dotyczącym wydobycia ropy naftowej. Cel produkcyjny wyznaczony przez organizację dla Nigerii jest niższy, niż faktyczne możliwości tego afrykańskiego kraju. Dlatego na najbliższym spotkaniu 30 listopada Nigeria będzie dążyła do zmiany limitów.

W praktyce już teraz Nigeria nie przestrzega celów narzuconych przez kartel OPEC+. Rzecznik państwowego koncernu NNPC Olufemi Soneye podał, że w połowie listopada 2023 r. dzienna produkcja ropy w tym kraju wyniosła 1,7 mln baryłek. Planuje się, że do końca roku wzrośnie ona do 1,8 mln baryłek. Reuters ustalił jednak, że Nigeria zwiększa już teraz wydobycie i może osiągnąć nawet 2 mln baryłek dziennie.

Oznacza to, że Nigeria już postawiła OPEC+ przed faktem dokonanym, nie czekając na zgodę na zwiększenie limitów. Władze w tym kraju przekonują, że rosnący popyt wewnętrzny na ropę i paliwa uzasadnia taki ruch. Zwiększone wydobycie służy też pobudzeniu nigeryjskiej gospodarki i napływowi dewiz.

Problemy z inwestycjami w sektorze naftowym w Afryce

 • Niewystarczający poziom inwestycji to jedna z głównych przyczyn ograniczających możliwą produkcję ropy naftowej w Nigerii i Angoli. Sektor naftowy tych krajów boryka się z przestarzałą infrastrukturą i wysokimi kosztami, które hamują rozwój.
 • Niska opłacalność prowadzenia odwiertów, w połączeniu z problemami administracyjnymi i niestabilnością polityczną odstraszają zagraniczne koncerny od zaangażowania kapitału. Bez nowych inwestycji nie da się zwiększyć wydobycia.
 • Kolejnym problemem jest rosnące zagrożenie ze strony uzbrojonych grup w Nigerii. Zagraniczni pracownicy i infrastruktura koncernów naftowych stają się celami ataków.
 • Te ograniczenia wpływają na niezdolność Nigerii i Angoli do osiągania założonych przez OPEC+ celów produkcyjnych. Na razie nie widać szans na szybką poprawę sytuacji.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy kulisy zbliżającego się spotkania kartelu naftowego OPEC+. Okazuje się, że zmiana terminu z 27 na 30 listopada ma związek z sytuacją dwóch afrykańskich producentów ropy - Nigerii i Angoli.

Oba te kraje produkują obecnie znacznie więcej ropy niż przewidują dla nich limity OPEC+. Szczególnie Nigeria zapowiada dalszy wzrost, sięgający nawet 2 mln baryłek dziennie. To stawia organizację w trudnej sytuacji i wymaga pilnych decyzji co do przyszłych ograniczeń.

OPEC bada teraz dokładnie możliwości produkcyjne swoich członków w Afryce. Do końca 2023 r. zweryfikowane zostaną ich rzeczywiste zdolności wydobywcze. Być może wtedy Nigeria i inni otrzymają zgodę na zwiększenie limitów.

Na razie rosnące wydobycie w Afryce może zachwiać równowagą na rynku ropy i celami samego OPEC+. Będzie to z pewnością jeden z głównych tematów listopadowych negocjacji w Wiedniu.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły