News

Ciekawe fakty o przyszłości arabskiego miasta: Sztuczny księżyc, sterowane opady i kopuła

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński01.12.20236 min.
Ciekawe fakty o przyszłości arabskiego miasta: Sztuczny księżyc, sterowane opady i kopuła
banner

Saudyjscy władcy planują zbudować futurystyczne miasto The Line, które ma stać się modelowym przykładem zrównoważonego rozwoju i odpowiedzią na wyzwania klimatyczne. Jednak realizacja tej wizji budzi kontrowersje i wiele pytań. Jakie tajemnice kryją plany Saudyjczyków?

Kluczowe wnioski:
 • Miasto ma mieć długość 170 km i składać się z dwóch rzędów 500-metrowych wieżowców.
 • Plan zakłada zasilanie wyłącznie energią odnawialną, którą będzie sterować SI.
 • Przewidziano też możliwość kontrolowania pogody, w tym opadów deszczu.
 • Mieszkańcy regionu zostali przymusowo wysiedleni pod budowę miasta.
 • Ekolodzy krytykują projekt, uznając go za zagrożenie dla przyrody i nieefektywny.

Ścisła linia urbanizacji

The Line to futurystyczna koncepcja miasta przyszłości autorstwa władz Arabii Saudyjskiej. Ma ono przybrać formę dwóch równoległych pasm wieżowców ciągnących się na długości 170 km przez pustynię nad Morzem Czerwonym. Gęstość zabudowy zapiera dech - budynki mają mieć wysokość 500 metrów i stać w odległości zaledwie 100 metrów od siebie.

Taka forma zwarta, linearna ma umożliwić dogodny dostęp mieszkańców do wszystkich najważniejszych punktów usługowych w promieniu 20 minut pieszo. W założeniu autostrady i ulice nie będą potrzebne. Środkiem transportu mają być kolej, tramwaje oraz windy i schody ruchome.

Megagęstość ludności

Projekt zakłada osiedlenie w The Line aż 9 milionów ludzi. Dla porównania Warszawa ma niecałe 2 miliony mieszkańców. Taka koncentracja ludności na niewielkiej przestrzeni może prowadzić do wielu problemów.

Po pierwsze tak zwarte miasto będzie się bardzo mocno nagrzewać. Temperatura odczuwalna latem może sięgać 50 stopni Celsjusza. Konieczne będzie stosowanie energochłonnej klimatyzacji.

Po drugie brak dostępu do horyzontu i światła dziennego może mieć fatalny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie psychiczne mieszkańców najniższych pięter.

The Line podnosi temperaturę

Jak wspomnieliśmy, gęsta zabudowa The Line sprawi, że latem temperatury będą ekstremalnie wysokie. Wysokie na tyle, by stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia.

Maksymalna temperatura 48,9°C
Temperatura odczuwalna 50,5°C

Eksperci prognozują, że temperatura maksymalna sięgnie prawie 49°C, a odczuwalna ponad 50,5°C. W dużym stopniu odpowiadać za to będzie silny efekt podgrzewania powietrza w wąskich uliczkach między budynkami, a także akumulacja ciepła w betonie i szkle olbrzymich drapaczy chmur.

Czytaj więcej: Niemcy wysyłają do Polski 18 ton przeterminowanych bakalii - co się stało?

Kopuła pozyskuje wodę

Aby dostarczyć wodę pitną dla 9 milionów ludzi Saudyjczycy mają zamiar wybudować nietypową instalację - kopułę pozyskiwania wody słodkiej z wody morskiej. Kopuła z panelami słonecznymi na powierzchni ma służyć do podgrzewania wody morskiej.

Para wodna odparowuje i skrapla się dostarczając w ten sposób czystej deszczówki. Pozyskiwanie wody technologią opartą na energii słońca jest bardziej przyjazna dla środowiska niż popularne odsalanie metodą odwróconej osmozy.

Niestety mieszkańcy The Line i tak zużyją ogromne ilości błękitnego złota. Jeden człowiek potrzebuje dziennie średnio około 160 litrów, co przekłada się w tym wypadku na 1 miliard 440 milionów litrów wody dziennie.

Inteligencja steruje energią

Ciekawe fakty o przyszłości arabskiego miasta: Sztuczny księżyc, sterowane opady i kopuła
Nad całym obszarem NEOM ma unosi się rodzaj kopuły kontrolnej pozwalającej na zarządzanie klimatem i energią w mieście

Saudyjczycy planują zbudować nad miastem swoistą kopułę kontrolną, która pozwalałaby sterować klimatem The Line. System miałby rozdzielać energię ze źródeł odnawialnych, kontrolować zużycie wody czy nawet inicjować opady deszczu nad miastem.

NEOM, którego częścią jest The Line, ma być pierwszym regionem świata w 100% opartym na czystej energii. Produkcja ma się opierać o farmy wiatrowe nad Morzem Czerwonym i Zatoką Akaba oraz ogniwa fotowoltaiczne.

Zarządzaniem całym systemem zajmie się sztuczna inteligencja, która w założeniu ma optymalizować zużycie i rozdzielać zasoby energii w najbardziej efektywny sposób.

Zielony wodór zasili NEOM

Oprócz OZE Saudyjczycy chcą produkować zielony wodór jako jedno ze źródeł zasilania swojego futurystycznego miasta. W tym celu zamierzają wybudować na Morzu Czerwonym hub energetyczno-logistyczny o nazwie Oxagon.

Zielony wodór ma być wykorzystywany między innymi w komunikacji miejskiej The Line. Szacuje się, że tylko tramwaje będą zużywać około 300 ton tego zeroemisyjnego paliwa dziennie.

Sztuczne śniegi w lecie

Mimo że The Line ma powstać na pustyni, władze Arabii Saudyjskiej już teraz zabiegają o organizację... zimowych igrzysk olimpijskich w 2029 roku. Ma je gościć sąsiednie miasto Trojena.

Niestety klimat nie sprzyja. Najzimniejsze miesiące to ledwie 10-15 stopni Celsjusza. Konieczna będzie zatem produkcja sztucznego śniegu i lodu, a także silne schładzanie obiektów sportowych.

Tego typu praktyki są niezwykle szkodliwe dla środowiska, choćby ze względu na ogromne zużycie energii oraz emisje gazów cieplarnianych. Zastanawiające, że Saudyjczycy promujący ekologiczne rozwiązania dla The Line decydują się na organizację igrzysk kosztem klimatu.

Przymusowe przesiedlenia

 • Ziemie pod budowę The Line i całego miasta NEOM należały wcześniej do plemienia Howaitat
 • Tubylcy zamieszkiwali tam od 500 lat, jednak zmuszono ich do opuszczenia domów

Niestety realizacja futurystycznego projektu The Line ma też ciemną stronę. Chodzi o przymusowe wysiedlenia rdzennych mieszkańców tych terenów z plemienia Howaitat.

Howaitaci od wieków prowadzili koczowniczy tryb życia na obszarze planowanej budowy i utrzymywali się z hodowli zwierząt. Teraz stracili dobytek i dom, a część z nich trafiła do więzień za próby protestów.

Takie postępowanie władz budzi kontrowersje i zostało potępione między innymi przez Amnesty International. Pozostaje mieć nadzieję, że prawa człowieka i rdzennych społeczności nie zostaną w tym przypadku całkowicie zdeptane.

Podsumowanie

W moim artykule przedstawiłem kontrowersyjny projekt saudyjskiego miasta przyszłości o nazwie The Line. Ma ono przybrać futurystyczną formę dwóch gigantycznych murów wieżowców wbijających się na 170 km w pustynię nad Morzem Czerwonym.

Przeanalizowałem szereg problemów, jakie niesie za sobą realizacja tej wizji. Przede wszystkim potwornie wysokie temperatury, brak dostępu do światła dziennego czy wręcz upiorne warunki mieszkaniowe na najniższych kondygnacjach.

Zwróciłem też uwagę na kontrowersyjne plany organizacji igrzysk olimpijskich w tym rejonie, które będą wymagały produkcji energochłonnego sztucznego śniegu i lodu.

Na koniec poruszyłem bulwersującą sprawę wysiedleń rdzennej ludności z plemienia Howaitat. Zostali oni pozbawieni ziemi i środków do życia tylko po to, by Saudyjczycy mogli zrealizować swoją wizję miasta przyszłości.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły