Biomasa

Ciekawe co Ikea robi w swoim zakładzie w Stalowej Woli? Przekonaj się sam!

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński28.11.20238 min.
Ciekawe co Ikea robi w swoim zakładzie w Stalowej Woli? Przekonaj się sam!
banner

Pellet IKEA to nowy produkt, który szwedzki koncern zaczął wytwarzać w swoim zakładzie w Stalowej Woli. Wykorzystując trociny i zrębki powstające przy produkcji mebli, firma uruchomiła linię do produkcji wysokiej jakości pelletu drzewnego, który trafi głównie na eksport. W artykule dowiesz się, jak wygląda proces produkcji biopaliwa w fabryce IKEA oraz jakie korzyści przynosi to przedsięwzięcie. Zapraszam do lektury!

Kluczowe wnioski:
 • IKEA wytwarza pellet z odpadowego drewna, dzięki czemu nie marnuje cennych surowców.
 • Roczna produkcja pelletu w Stalowej Woli wyniesie 60 tys. ton, co pokryje zapotrzebowanie wielu odbiorców.
 • Wysokokaloryczny pellet IKEA trafi na eksport do Włoch, Niemiec i Danii.
 • Uruchomienie fabryki pelletu to kolejny krok IKEA w stronę wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
 • Podobne linie produkcyjne powstaną także w tartakach IKEA w Lesku i Wielbarku.

Czy wiesz, jak IKEA wykorzystuje odpady z produkcji mebli?

IKEA to znana na całym świecie sieć sklepów z meblami i akcesoriami wyposażenia wnętrz. Mało kto jednak wie, że szwedzki koncern posiada również własne fabryki i tartaki, w których na potrzeby produkcji mebli przetwarzane jest drewno. Jednym z kluczowych zakładów należących do IKEA Industry jest tartak w Stalowej Woli. Oprócz tarcicy, z której później powstają popularne meble IKEA, przy okazji procesu obróbki drewna powstają tam również odpady - trociny i zrębki.

W tartaku IKEA rocznie przetwarzanych jest 120 tys. metrów sześciennych drewna sosnowego. To olbrzymia ilość surowca, która wiąże się z produkcją sporej masy trocin. W przeszłości większość fabryk po prostu wyrzucała te odpady. IKEA postanowiła jednak inaczej!

Trociny zamienione w cenne paliwo

Zamiast marnować cenny surowiec, IKEA zdecydowała się na wybudowanie specjalnej linii produkcyjnej, w której trociny powstające przy obróbce drewna są przekształcane w wysokiej jakości pellet drzewny. Jest to rodzaj biopaliwa w formie sprasowanych granulek, które można spalać w nowoczesnych kotłach grzewczych.

W ten sposób IKEA nie tylko nie marnuje cennych odpadów z produkcji mebli, ale dodatkowo przyczynia się do rozwoju przyjaznych środowisku odnawialnych źródeł energii.

Pellet z IKEA - po co firma produkuje biopaliwo?

Uruchomienie przez IKEA fabryki pelletu w Stalowej Woli to przede wszystkim element szerszej strategii koncernu, który od lat konsekwentnie przechodzi na odnawialne źródła energii (OZE). Wcześniej sieć wprowadziła do swojej oferty m.in. panele fotowoltaiczne, pozwalające na produkcję energii elektrycznej ze słońca oraz systemy magazynowania energii wytworzonej z OZE. Teraz przyszedł czas na biomasę w postaci pelletu.

Drugim powodem uruchomienia linii produkcyjnej pelletu w Stalowej Woli jest fakt, że IKEA od zawsze stara się najefektywniej zagospodarować posiadane zasoby. Nic się tu nie marnuje, a wszystko wykorzystuje w maksymalnym stopniu. Uważne gospodarowanie surowcami i oszczędność zasobów należą od dziesięcioleci do filozofii działania szwedzkiego giganta.

Pellet z recyklingu zamiast z lasu

Co więcej, wytwarzany przez IKEĘ pellet powstaje w 100% z surowca odpadowego, czyli trocin będących produktem ubocznym przy obróbce drewna. Dzięki temu firma nie musi wycinać dodatkowych drzew tylko po to, by produkować pellet. To zdecydowana zaleta w porównaniu do wielu innych producentów tego paliwa.

Czytaj więcej: Split czy monoblok - która pompa ciepła lepiej ogrzeje dom?

Nowa inwestycja IKEA w Polsce - fabryka pelletu w Stalowej Woli

Decyzję o uruchomieniu w tartaku Stalowa Wola linii do produkcji pelletu IKEA podjęła w 2022 roku. Inwestycja była możliwa dzięki temu, że wcześniej, bo w 2014 roku, uruchomiono tam nowoczesną linię do przetarcia drewna.

Pozwoliło to na osiągnięcie pełnych, docelowych mocy produkcyjnych tartaku, a co za tym idzie - regularną dostępność surowca do wytwarzania pelletu w postaci trocin i zrębków. Wówczas podjęto decyzję o postawieniu obok hali tartacznej fabryki pelletu.

"Rozbudowa zakładu o linię do produkcji pelletu była naturalnym krokiem w naszym rozwoju. U nas nic się nie marnuje, dlatego biomasa z produkcji tarcicy trafia wprost do fabryki pelletu" - powiedział Piotr Książek, dyrektor produkcji w IKEA Industry Stalowa Wola.

Jaka jest wydajność fabryki?

Zdolności produkcyjne nowej fabryki pelletu w Stalowej Woli są naprawdę imponujące. Dwie zainstalowane tam prasy pozwalają na produkcję pelletu z szybkością 10 ton na godzinę. W skali roku daje to nawet 60 tys. ton gotowego biopaliwa!

Tyle pelletu wystarczyłoby na ogrzanie bardzo wielu domów i mieszkań w sezonie grzewczym. Nic więc dziwnego, że IKEA planuje eksportować znaczną część wyprodukowanego paliwa do innych krajów Europy.

Skąd IKEA bierze surowce do produkcji pelletu?

Ciekawe co Ikea robi w swoim zakładzie w Stalowej Woli? Przekonaj się sam!

Kluczowym surowcem do produkcji pelletu w fabryce IKEA w Stalowej Woli jest biomasa drzewna powstająca przy tartacznej obróbce drewna. Mowa tu przede wszystkim o:

 • Trociny - czyli drobne, włókniste odpady z przecierania drewna piłą.
 • Zrębki - grubsze odpady z obróbki pni drzewnych na tarcicę.

Tego typu surowiec jest poddawany rozdrabnianiu, a następnie sprasowywany pod wysokim ciśnieniem w specjalnych prasach na formę pelletu. W IKEA Industry Stalowa Wola powstaje dzięki temu około 60 tys. ton pelletu rocznie.

Surowiec do produkcji pelletu w IKEA Ilość surowca
Trociny z tartacznej obróbki drewna Kilkadziesiąt tys. ton
Zrębki z obróbki pni drzewnych Kilkanaście tys. ton

Ile pelletu rocznie wyprodukuje zakład IKEA w Stalowej Woli?

Nowo uruchomiona w 2022 roku fabryka pelletu należąca do IKEA Industry Poland zlokalizowana jest w Stalowej Woli. W zakładzie zainstalowano dwie nowoczesne linie produkcyjne typu prasowego, których łączna wydajność sięga 10 ton gotowego pelletu na godzinę.

Przy założeniu, że fabryka będzie pracować na dwóch zmianach przez około 300 dni w roku, daje to roczną produkcję pelletu na poziomie około 60 tys. ton. Jest to bardzo duża ilość tego rodzaju biopaliwa, która z powodzeniem znajdzie nabywców zarówno w Polsce, jak i zagranicą.

IKEA zwiększy produkcję pelletu

W kolejnych latach można się spodziewać zwiększenia produkcji pelletu przez IKEA. Po pierwsze fabryka w Stalowej Woli nadal się rozwija, a po drugie podobne linie mają powstać także w tartakach koncernu zlokalizowanych w Lesku i Wielbarku. Wówczas łączne moce produkcyjne sięgną nawet około 100 tys. ton pelletu rocznie.

Dokąd trafi pellet wytwarzany przez IKEA?

Większość pelletu produkowanego w fabryce IKEA Industry Polska w Stalowej Woli będzie trafiać na eksport. Ze względu na coraz większe zainteresowanie tym rodzajem ekologicznego paliwa, znajdzie ono nabywców przede wszystkim w tych krajach Europy, które zużywają najwięcej pelletu drzewnego.

Do głównych odbiorców będą należeć:

 • Włochy - największy konsument pelletu w Europie.
 • Niemcy - drugi po Włoszech rynek pelletu w UE pod względem wielkości.
 • Dania - bardzo rozwinięty rynek biopaliw, duże zainteresowanie pelletem.

Pozostała część produkcji pelletowej z fabryki w Stalowej Woli będzie sprzedawana bezpośrednio w Polsce.

Jaki rodzaj pelletu produkuje IKEA?

Pellet wytwarzany przez IKEA w zakładzie Stalowa Wola jest paliwem najwyższej jakości, spełniającym rygorystyczne normy europejskie. Jest to pellet klasy premium o średnicy 6 mm, długości do 40 mm i następujących parametrach:

 • Wysoka wartość opałowa - powyżej 18 MJ/kg.
 • Niska zawartość popiołu poniżej 0,7%.
 • Właściwa gęstość nasypowa powyżej 650 kg/m3.
 • Niska wilgotność poniżej 10%.

Tak wysokie parametry jakościowe powodują, że pellet z IKEA może być z powodzeniem stosowany w każdym nowoczesnym kotle lub piecu przystosowanym do spalania tego rodzaju biopaliwa. Trwają również procesy certyfikacji pelletu zgodnie z normami ENplus-A1 oraz DIN Plus.

Gdzie jeszcze powstaną fabryki pelletu IKEA?

Inwestycja IKEA Industry w Stalowej Woli to pierwsza, ale nie ostatnia tego typu fabryka pelletu należąca do koncernu. W planach są kolejne dwie linie produkcyjne tego biopaliwa, które powstaną w innych zakładach przetwarzających drewno na potrzeby produkcji mebli.

Dodatkowe fabryki pelletu mają ruszyć w następujących lokalizacjach:

 • Lesko - woj. podkarpackie - istniejący tartak należący do IKEA.
 • Wielbark - woj. warmińsko-mazurskie - kolejny duży zakład IKEA Industry produkujący tarcicę.

Dzięki temu sumaryczne zdolności produkcyjne IKEA w zakresie pelletu drzewnego mają w najbliższych 2-3 latach przekroczyć 100 tys. ton rocznie. Będzie to zdecydowanie największy producent tego paliwa w Polsce.

banner

Najczęstsze pytania

Oto propozycja FAQ dotyczącego artykułu:

Pellet IKEA to biopaliwo w formie sprasowanych granulek, wytwarzane z odpadowego drewna - trocin i zrębków. Jest to ekologiczne, odnawialne źródło energii.

Obecnie pellet jest produkowany w fabryceIKEA Industry Polska w Stalowej Woli. W planach są także podobne linie produkcyjne w Lesku i Wielbarku.

Aktualne moce produkcyjne fabryki w Stalowej Woli to 60 tys. ton pelletu rocznie. Docelowo ma być to ponad 100 tys. ton po uruchomieniu dodatkowych linii.

Jest to pellet klasy premium, cechujący się wysoką kalorycznością, niską zawartością popiołu i wilgoci oraz posiadający certyfikaty jakości.

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

 1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
 2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
 3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 4. Rewolucyjne wykorzystanie niedopałków na Litwie - czy Polacy podążą za tendencją?
 5. Jak poprawnie chłodzić za pomocą pompy ciepła? Odkryj najlepsze rozwiązania!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz