News

Ciąg dalszy rozmów o przepisach dla farm wiatrowych - opinie branży

Autor Ida Nowak
Ida Nowak06.12.20235 min.
Ciąg dalszy rozmów o przepisach dla farm wiatrowych - opinie branży
banner

Zamieszanie z nowymi propozycjami regulacji dla energetyki wiatrowej nie słabnie.

Kluczowe wnioski:
  • Trwają prace nad projektem ustawy, ale jej zakres jest zawężany.
  • Rozważane są różne warianty minimalnych odległości turbin wiatrowych od zabudowań.
  • Resort rolnictwa przedstawił poprawki do pierwotnych propozycji.
  • Branża wiatrowa prezentuje własne postulaty m.in. ws. roli samorządów.
  • Podkreśla też znaczenie OZE dla ograniczenia dopłat do energii.

Zamieszanie z nowymi propozycjami regulacji

Nie słabnie zamieszanie związane z nowymi propozycjami regulacji dla energetyki wiatrowej, przygotowywanymi przez partie tworzące nową koalicję rządzącą. Swoje stanowisko w tej sprawie przedstawiło Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW) - największa organizacja reprezentująca interesy krajowego sektora wiatrowego.

W tym tygodniu w Sejmie miały się rozpocząć prace nad projektem ustawy dotyczącej zasad rozwoju energetyki wiatrowej. Projekt miał zostać zgłoszony przez KO, Polskę 2050 i PSL, a jego głównym celem było zamrożenie cen energii elektrycznej w 2024 r. Jednak według portalu Onet, regulacje wiatrowe zostaną ostatecznie wyłączone z tego projektu.

Regulacje te mają zostać przedstawione oddzielnie, już po powołaniu nowego gabinetu. To może wydłużyć proces legislacyjny i wymagać dodatkowych konsultacji. Z drugiej strony daje też szansę na szerszą dyskusję nad kształtem reformy.

Tymczasem wokół przygotowywanych zmian pojawiły się kontrowersje. Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące podejrzenia nieprawidłowości przy pracach legislacyjnych. Pojawiają się też kolejne postulaty i poprawki zgłaszane m.in. przez resort rolnictwa.

Kontrowersje wokół reformy

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała o wszczęciu śledztwa w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa płatnej protekcji. Ma to związek z pracami nad nowymi regulacjami dla lądowych farm wiatrowych. Zawiadomienie w tej sprawie złożyli posłowie Jacek Ozdoba, Janusz Kowalski (Solidarna Polska) oraz Joanna Lichocka i Krzysztof Szczerski (PiS).

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa, którego wiceministrem jest Janusz Kowalski z Solidarnej Polski, przedstawiło pakiet poprawek do propozycji KO, Polski 2050 i PSL. Resort chce m.in. utrzymania minimalnej odległości turbin na poziomie 10-krotności wysokości elektrowni.

Wszystko to pokazuje, że wokół reformy energetyki wiatrowej narasta spore zamieszanie. Pojawiają się oskarżenia o nieprawidłowości, a także próby blokowania lub istotnego ograniczenia zakresu zmian.

Stanowisko Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej

W obliczu trwającego sporu PSEW przedstawiło własne stanowisko dotyczące pożądanego kształtu reformy sektora wiatrowego. Stowarzyszenie protestuje przeciwko wykorzystywaniu OZE do celów politycznych i dalszej polaryzacji społeczeństwa.

Branża wiatrowa proponuje pięć głównych zasad, które jej zdaniem powinny zostać uwzględnione w regulacjach określających warunki budowy i działania lądowych elektrowni wiatrowych.

Minimalna odległość na poziomie 500 m

Pierwszy postulat PSEW dotyczy ustalenia minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań mieszkalnych. Stowarzyszenie optuje za odległością 500 metrów, uwzględniającą też parametry akustyczne.

Zdaniem PSEW takie rozwiązanie było już szeroko konsultowane i uzyskało akceptację zarówno samorządów, jak i środowisk społecznych. Jego wprowadzenie miałoby znacząco zwiększyć obszar, na którym legalnie można budować farmy wiatrowe.

Jasna ścieżka planistyczna dla inwestycji

Kolejny postulat branży wiatrowej to wprowadzenie przejrzystych reguł planowania przestrzennego dla tego typu inwestycji. Według PSEW powinno się to odbywać z wykorzystaniem miejscowych planów zagospodarowania lub tzw. planów zintegrowanych, z udziałem konsultacji społecznych.

Daje to większą pewność prawa, ale też pozwala na uwzględnienie stanowiska lokalnych społeczności. To z kolei buduje społeczną akceptację dla powstających projektów.

Czytaj więcej: Czy gigant energetyki odnawialnej planuje nowe projekty w Polsce? Dowiedz się więcej!

Korzyści dla gmin z inwestycji w OZE

Istotnym argumentem przywoływanym przez PSEW jest fakt, że rozwój energetyki wiatrowej przynosi konkretne profity dla gmin, na terenie których funkcjonują farmy wiatrowe. Chodzi przede wszystkim o wpływy z podatków od nieruchomości.

Dodatkowe środki w budżetach pozwalają samorządom na realizację inwestycji infrastrukturalnych, rozwój usług publicznych etc. Zyskują więc na tym lokalne społeczności.

Ponadto obowiązek udostępniania części wyprodukowanej energii po preferencyjnych cenach daje okazję do obniżania rachunków za prąd w najbliższej okolicy.

Ograniczenie dopłat do energii

Ciąg dalszy rozmów o przepisach dla farm wiatrowych - opinie branży

Ostatni postulat PSEW wiąże się z argumentem makroekonomicznym. Organizacja podkreśla, że odblokowanie rozwoju nowych projektów wiatrowych jest konieczne ze względu na rosnące ceny energii elektrycznej i innych mediów.

Tylko w zeszłym roku na dopłaty do cen prądu wydano z budżetu państwa prawie 70 mld zł. Dalsze podwyżki cen wymagałyby zwiększania podobnych transferów. Inwestycje w OZE pozwalają ograniczać tempo wzrostu cen, a docelowo obniżać rachunki za energię.

Jak podsumowuje PSEW, dobrze że nowy rząd zamierza potraktować tę kwestię priorytetowo. Kluczowe jest jednak znalezienie kompromisowych i akceptowalnych społecznie rozwiązań.

Podsumowanie

W moim artykule omówiłem ciąg dalszy dyskusji na temat nowych regulacji dla sektora energetyki wiatrowej w Polsce. Cały czas trwają prace nad projektami zmian przepisów, ale wokół nich pojawia się spore zamieszanie.

Przedstawiłem m.in. kontrowersje związane ze śledztwem prokuratorskim dotyczącym podejrzeń o nieprawidłowości przy tworzeniu reformy. Omówiłem też poprawki proponowane przez Ministerstwo Rolnictwa, które zakładają utrzymanie restrykcyjnych zasad lokalizacji turbin wiatrowych.

Najwięcej miejsca poświęciłem prezentacji stanowiska Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Organizacja ta przedstawiła 5 głównych postulatów, które jej zdaniem powinno się uwzględnić przy konstruowaniu nowych przepisów dotyczących energetyki wiatrowej.

Uważam, że warto bliżej przyjrzeć się argumentom przytaczanym przez tę branżową organizację. Dotyczą one m.in. korzyści dla lokalnych społeczności oraz ograniczenia rosnących dopłat do cen energii elektrycznej w Polsce.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
  2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły