News

Chińczycy inwestują w projekty magazynów energii w Polsce

Autor Ida Nowak
Ida Nowak24.01.20245 min.
Chińczycy inwestują w projekty magazynów energii w Polsce
banner

Chiński deweloper odnawialnych źródeł energii Jinko Power Energy przejął dwa projekty magazynów energii w Polsce, co może oznaczać nowy impuls inwestycyjny dla tego sektora. Firma zadeklarowała chęć dalszego rozwoju takich inwestycji w naszym kraju. Projekty będące przedmiotem transakcji zostały wcześniej zakontraktowane w ramach rynku mocy i mają odpowiednio moc 5,3 oraz 6 MW.

Przejęcie polskich projektów przez Chińczyków

Chińska firma Jinko Power Energy przejęła dwa projekty magazynów energii elektrycznej rozwijane dotychczas w Polsce. Jest to pierwsza tego typu inwestycja chińskiego podmiotu na polskim rynku. Transakcja może zapoczątkować szerszą ekspansję chińskich firm w obszarze magazynowania energii w naszym kraju.

Przejęte projekty obejmują magazyny o mocy 5,3 MW/21,2 MWh oraz 6 MW/24 MWh na zlecenie chińskiego inwestora.

Wejście chińskiego gracza na polski rynek magazynów energii to szansa na pozyskanie nowego kapitału i przyśpieszenie rozwoju tego sektora. Może to także otworzyć pola do współpracy dla rodzimych firm.

Szczegóły transakcji

Szczegóły dotyczące planowanych lokalizacji i harmonogramów projektów nie zostały na razie ujawnione. Poufne są także informacje na temat przyszłych przychodów magazynów poza rynkiem mocy.

Z opublikowanego komunikatu wynika jedynie, że projekty będą kontynuowane przez polską firmę na zlecenie chińskiego inwestora w ramach podpisanej umowy typu "develop, supply and acquisition".

Rozwój magazynów w Polsce przyspieszy

Według przedstawicieli Jinko Power, transakcja i wygrana projektów w aukcji rynku mocy otwierają nowe perspektywy dla chińskiej firmy w Polsce. Jinko zadeklarowało gotowość do inwestowania w dalszy rozwój infrastruktury magazynowej.

Można oczekiwać, że chiński kapitał pozwoli na przyspieszenie budowy magazynów energii w Polsce. Dotąd ten segment rynku rozwijał się w naszym kraju w dość wolnym tempie. Wejście dużego zagranicznego inwestora z pewnością będzie dodatkowym impulsem rozwojowym.

Potencjał rynku mocy

Jak zauważają eksperci z firmy doradczej Bird & Bird, obecnie obserwowane jest zwiększone zainteresowanie magazynami energii, które mogą liczyć na stabilne przychody w ramach rynku mocy. Dodatkowe możliwości daje też potencjalny udział w rynku usług systemowych.

Rynek mocy stanowi zatem istotną zachętę dla inwestorów. Dla wielu projektów magazynowych może to być główne źródło przychodów przynajmniej na początkowym etapie działania.

Czytaj więcej: Nadmierne dostawy paneli słonecznych - jakie konsekwencje dla firm PV?

Chiński gracz zwiększa moce magazynowe

Jinko Power to doświadczony chiński deweloper odnawialnych źródeł energii, który od niedawna angażuje się także w projekty z zakresu magazynowania.

Firma zrealizowała dotąd elektrownie fotowoltaiczne o mocy 8,2 GW, koncentrując się głównie na rynku chińskim i krajach arabskich. Oprócz PV inwestuje również w magazyny energii i produkcję "zielonego" wodoru.

Przejęte projekty w Polsce to z pewnością początek zaangażowania Jinko Power w magazyny energii. Można się spodziewać dalszych inwestycji tego typu w nadchodzących latach.

Szacuje się, że do 2030 roku 75% energii elektrycznej w Chinach będzie produkowane ze źródeł odnawialnych. Stwarza to ogromny potencjał rozwojowy dla tamtejszych firm z branży OZE.

Nowe źródła finansowania magazynów energii

Chińczycy inwestują w projekty magazynów energii w Polsce

Inwestycje chińskiej firmy w polskie projekty magazynowe pokazują, że rodzimy rynek zaczyna przyciągać również dużych zagranicznych graczy.

Napływ kapitału z Chin może być szansą na przyspieszenie rozbudowy infrastruktury magazynowej, która dotychczas rozwijała się w Polsce raczej wolno.

Perspektywy finansowania

Oprócz rynku mocy, projekty magazynowe mogą w przyszłości liczyć na przychody z rynku usług systemowych oraz rynku elastyczności.

Wejście dużych zagranicznych graczy zwiększa pulę dostępnego kapitału na inwestycje i może przynieść tak potrzebne w tym obszarze przyspieszenie.

Szansa dla polskich firm na współpracę

Zaangażowanie chińskiej firmy Jinko Power w rozwój projektów magazynowych w Polsce to potencjalnie dobra wiadomość także dla rodzimych przedsiębiorstw.

  • Możliwość pozyskania kontraktów na dostawy i usługi dla realizowanych inwestycji.
  • Szanse partnerskiej współpracy przy projektowaniu i budowie magazynów.

Jak wskazują eksperci, polskie firmy mogą skorzystać z napływu chińskiego kapitału, oferując swoje produkty i usługi.

Przykładem jest tutaj współpraca Jinko z polską spółką, która będzie kontynuować prace nad przejętymi projektami.

Perspektywy dla branży magazynowej w Polsce

Inwestycje chińskiej firmy Jinko Power w polskie magazyny energii elektrycznej to dobra informacja dla całej rodzimej branży magazynowej.

Perspektywy dla branży Wpływ inwestycji chińskich
Napływ kapitału zagranicznego Przyspieszenie rozwoju rynku
Rozwój infrastruktury Większa podaż magazynów
Nowe możliwości biznesowe Popyt na produkty i usługi firm

Wejście dużego zagranicznego gracza z branży OZE pozytywnie wpłynie na rozwój rodzimego sektora magazynów energii elektrycznej.

Spowoduje to zwiększone zapotrzebowanie na usługi i produkty dostawców, a także może skłonić kolejnych inwestorów do zainteresowania się polskim rynkiem.

Podsumowanie

W artykule omówiono wejście chińskiej firmy Jinko Power na polski rynek magazynów energii elektrycznej. Przedsiębiorstwo przejęło dwa projekty bateryjnych magazynów o mocy 5,3 MW/21,2 MWh oraz 6 MW/24 MWh. Transakcja ta może zapoczątkować szerszą ekspansję chińskiego kapitału w obszarze magazynowania energii w Polsce.

Zdaniem ekspertów, inwestycje ze strony dużego zagranicznego gracza mogą przyśpieszyć rozbudowę infrastruktury magazynowej w naszym kraju. Rynek ten rozwijał się dotąd relatywnie wolno, a zaangażowanie Chin może mu nadać nowego impetu.

Artykuł podkreśla również potencjalne korzyści dla polskich firm, które będą mogły świadczyć usługi i dostarczać produkty związane z planowanymi inwestycjami. Przykładem jest tutaj współpraca z polską spółką przy kontynuacji prac nad przejętymi projektami.

Podsumowując, wejście chińskiego inwestora oceniane jest pozytywnie zarówno ze względu na możliwe przyspieszenie rozwoju rynku magazynów energii, jak i potencjalne korzyści dla rodzimych podmiotów gospodarczych.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Szlifowanie wylewki betonowej - usługi szlifowania posadzek
  2. Cena przeglądu i pomiarów elektrycznych - Cennik i kosztorys
  3. Klimatyzacja Chełm - ceny, opinie, najlepsze firmy montażowe
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowe przepisy dla stacji ładowania samochodów elektrycznych
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły