News

Bruksela zmierza do rozwiązania problemu transformacji energetycznej

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki30.11.20236 min.
Bruksela zmierza do rozwiązania problemu transformacji energetycznej
banner

Transformacja energetyczna w kierunku odnawialnych źródeł energii wymaga ogromnych inwestycji w infrastrukturę sieciową, aby możliwe było przesyłanie i dystrybucja rosnącej ilości energii ze źródeł odnawialnych.

Kluczowe wnioski:
 • Potrzebne są inwestycje sięgające 584 mld euro w modernizację i rozbudowę sieci energetycznych.
 • Komisja Europejska przedstawiła plan mający wspierać realizację tych inwestycji poprzez ułatwienia regulacyjne i dostęp do finansowania.
 • Priorytetem jest cyfryzacja i elastyczność sieci, aby mogły obsługiwać zmienną produkcję z OZE.
 • Wspierane będą plany rozwoju sieci przygotowywane przez regulatorów i operatorów.
 • Uproszczone zostaną procedury uzyskiwania pozwoleń dla transgranicznych projektów sieciowych.

Potrzeba modernizacji sieci energetycznych

Przechodzenie na odnawialne źródła energii oraz elektryfikacja transportu i ciepłownictwa będzie wymagać znacznego zwiększenia produkcji energii elektrycznej w Europie. Szacuje się, że do 2030 roku zapotrzebowanie na prąd wzrośnie o 60%. Tymczasem aż 40% sieci elektroenergetycznych w UE ma ponad 40 lat i wymaga modernizacji.

Aby możliwe było przesyłanie i dystrybucja rosnącej ilości energii, konieczne będą ogromne inwestycje w rozbudowę i cyfryzację infrastruktury przesyłowej. Według szacunków Komisji Europejskiej potrzebne nakłady sięgną 584 mld euro. To kluczowy element transformacji energetycznej.

Wyzwania związane ze zmiennością OZE

Kolejne wyzwaniem jest zmienność produkcji energii ze źródeł odnawialnych, zależna od warunków pogodowych. Aby system elektroenergetyczny mógł sobie z tym poradzić, sieci dystrybucyjne i przesyłowe muszą stać się bardziej elastyczne.

Oznacza to, że oprócz modernizacji i rozbudowy konieczna jest również cyfryzacja, która umożliwi lepsze monitorowanie przepływów energii i reagowanie na zmiany produkcji lub zapotrzebowania.

Inwestycje w infrastrukturę kluczowe dla transformacji

Zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii jest kluczowym elementem transformacji energetycznej i walki ze zmianami klimatu. Jednak aby było to możliwe, równie ważne są inwestycje w infrastrukturę sieciową.

Bez odpowiedniej rozbudowy i modernizacji sieci niemożliwe będzie przesyłanie rosnącej ilości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do odbiorców końcowych. Operatorzy systemów dystrybucyjnych odgrywają więc kluczową rolę w tym procesie.

Wsparcie Komisji Europejskiej

Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie dla inwestycji infrastrukturalnych poprzez ułatwienia regulacyjne i dostęp do finansowania unijnego. Planowane jest m.in. uproszczenie procedur administracyjnych dla strategicznych projektów sieciowych.

Dodatkowe środki mają trafić również na cyfryzację, która jest kluczowa dla zwiększenia elastyczności systemu elektroenergetycznego.

Czytaj więcej: Niemcy wysyłają do Polski 18 ton przeterminowanych bakalii - co się stało?

Cyfryzacja i elastyczność sieci priorytetem

Aby możliwe było efektywne wykorzystanie rosnącej produkcji z odnawialnych źródeł energii, sieć elektroenergetyczna musi stać się bardziej elastyczna. Oznacza to zdolność do szybkiego reagowania na zmiany zapotrzebowania lub podaży energii.

Kluczową rolę odgrywa tu cyfryzacja, dzięki której możliwe jest precyzyjne monitorowanie przepływu energii w czasie rzeczywistym oraz sterowanie elementami sieci. To pozwoli na lepszą integrację zmiennych źródeł OZE i magazynów energii.

Korzyści z cyfryzacji

Cyfryzacja przynosi szereg korzyści. Przede wszystkim optymalizuje wykorzystanie istniejącej infrastruktury, co ogranicza potrzebę budowy nowych linii przesyłowych. Ponadto ułatwia włączanie do sieci rozproszonych źródeł energii i sterowanie nimi.

Cyfryzacja sieci energetycznych jest więc niezbędnym elementem transformacji w kierunku niskoemisyjnej gospodarki opartej na OZE. Dlatego Komisja Europejska zamierza ją szczególnie wspierać.

Wspieranie operatorów w planach rozwoju

Bruksela zmierza do rozwiązania problemu transformacji energetycznej

Transformacja energetyczna i zwiększenie udziału OZE będzie wymagało ogromnych inwestycji sieciowych. Tymczasem 40% infrastruktury w UE ma ponad 40 lat i wkrótce osiągnie kres eksploatacji.

Dlatego kluczowe jest opracowanie przez operatorów systemów dystrybucyjnych długoterminowych planów rozbudowy i modernizacji sieci, które uwzględnią rosnącą produkcję z OZE.

Wsparcie regulatorów

Sieci stanowią podstawę naszego systemu energetycznego. Nasz plan działania zapewni lepsze wsparcie w planowaniu, rozwoju i eksploatacji infrastruktury – komentuje Maroš Šefčovič, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

Dlatego Komisja Europejska zapowiedziała wsparcie dla krajowych regulatorów rynków energetycznych, aby mogli skutecznie współpracować z operatorami przy aktualizacji planów sieciowych. Ma to kluczowe znaczenie dla powodzenia całej transformacji.

Ułatwienia w pozwoleniach na projekty sieciowe

Ogromna skala niezbędnych inwestycji infrastrukturalnych oznacza, że oprócz środków finansowych potrzebne będą ułatwienia administracyjne. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie wydawania zezwoleń na realizację projektów sieciowych.

Komisja Europejska zaproponowała pakiet ułatwień obejmujących m.in. budowę transgranicznych połączeń oraz morskich farm wiatrowych wraz z infrastrukturą przyłączeniową. Ma to skrócić proces inwestycyjny nawet o połowę.

Kluczowe znaczenie infrastruktury

Sprawne procedury administracyjne są niezbędne, by zrealizować potrzebne inwestycje w terminie. Pozwoli to na integrację szybko rosnących mocy wytwórczych z OZE zsiecią przesyłową. W przeciwnym razie transformacja energetyczna może się opóźnić.

Rodzaj projektów Status priorytetowy
Transgraniczne połączenia Tak
Morskie farmy wiatrowe Tak
Magazyny energii Tak

Dlatego należy jak najszybciej wdrożyć proponowany przez KE pakiet ułatwień obejmujący kluczowe rodzaje projektów sieciowych.

Zabezpieczenie łańcuchów dostaw sprzętu

Transformacja energetyczna będzie wymagała nie tylko olbrzymich nakładów inwestycyjnych, ale też dostaw nowoczesnych technologii – od turbin wiatrowych po transformatory i systemy sterowania.

Tymczasem na rynku już obecnie występują niedobory komponentów i opóźnienia w dostawach. Może to zagrozić realizacji kluczowych projektów związanych z OZE i modernizacją sieci.

Europejski przemysł

Dlatego Komisja Europejska chce zabezpieczyć łańcuchy dostaw poprzez zwiększenie produkcji w Europie. Planowane są ulgi podatkowe, ułatwienia administracyjne i wsparcie finansowe dla rozwijającego się sektora produkcji komponentów do transformacji energetycznej.

 • Zabezpieczy to dostawy krytycznych technologii.
 • Pobudzi rozwój nowoczesnego przemysłu w Europie.
 • Ograniczy uzależnienie od importu spoza UE.

To kluczowe z punktu widzenia realizacji celów neutralności klimatycznej i transformacji w kierunku czystej energii opartej na OZE.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Klimatyzator kanałowy do domu jednorodzinnego - profesjonalna klimatyzacja kanałowa
 2. Montaż gniazdka elektrycznego - jak to zrobić prawidłowo
 3. Pompa ciepła Ferroli - opinie, ceny, czy warto kupić?
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Niższa inflacja dzięki nowemu połączeniu? Poznaj tanią alternatywę
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły