News

Brak środków na wymianę kopciuchów i walkę ze smogiem - KPO.

Autor Ida Nowak
Ida Nowak10.01.20246 min.
Brak środków na wymianę kopciuchów i walkę ze smogiem - KPO.
banner

Brak środków na realizację programów walki ze smogiem, takich jak wymiana kopciuchów czy termomodernizacja, stał się faktem. Winę za to ponosi przede wszystkim nieuruchomienie na czas funduszy z Krajowego Planu Odbudowy. Te pieniądze miały docelowo finansować działania antysmogowe, ale problemy poprzedniego rządu z Komisją Europejską opóźniły wypłatę środków. Tymczasem samorządy alarmują, że dotacje dla beneficjentów są wstrzymywane z braku pieniędzy. To może mieć opłakane skutki dla jakości powietrza.

Opóźnienia w wypłacie dotacji na wymianę kopciuchów

Opóźnienia w wypłacie dotacji na wymianę kopciuchów stały się faktem. Jak alarmują samorządy, beneficjenci programu nie otrzymują na czas należnych im środków na realizację inwestycji. Winę za to ponosi przede wszystkim brak uruchomienia funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Pieniądze z KPO miały docelowo finansować program walki ze smogiem „Czyste powietrze”. Jednak problemy poprzedniego rządu z Komisją Europejską opóźniły wypłatę tych funduszy. A to oznacza brak pieniędzy nie tylko na wymianę kopciuchów, ale też na termomodernizację.

Źródłem problemów niewypłacalność NFOŚiGW

Na potencjalne źródło zatoru wskazują Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To one odpowiadają za realizację programu na podstawie umów z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Okazuje się, że NFOŚiGW może mieć problem z terminowym przekazywaniem środków do WFOŚiGW, co skutkuje brakiem wypłat dla końcowych beneficjentów. Tylko w niektórych województwach zaległości sięgają nawet 300 mln zł.

Problemy z realizacją KPO powodem braku środków na walkę ze smogiem

Problemy z realizacją KPO okazały się kluczowe dla finansowania walki ze smogiem. Program „Czyste Powietrze” działa od 2018 r., a jego budżet do 2029 r. ma wynieść 103 mld zł.

Pierwotnie miał być finansowany ze środków budżetowych, ale docelowo przewidywano utworzenie specjalnego funduszu ze środków europejskich w ramach właśnie KPO. Jednak nie doszło to jak na razie do skutku.

Tymczasowe wsparcie z PFR

W efekcie na poczet już realizowanych projektów z programu „Czyste Powietrze” wypłacane były jedynie promesy z Polskiego Funduszu Rozwoju. To rozwiązanie doraźne, bo taka forma finansowania nie jest w stanie zapewnić długofalowego wsparcia dla działań antysmogowych.

Stąd pilna potrzeba jak najszybszego uruchomienia środków z KPO, które miały stanowić trzon finansowy programu. Inaczej problemy beneficjentów z terminowym otrzymywaniem dotacji będą się jedynie pogłębiać.

Czytaj więcej: kontrowersyjne plany Arabów: życie po ropie wg nich

WFOŚiGW wskazują na źródło problemów z płatnościami

Jak wynika z informacji WFOŚiGW, to właśnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej może być źródłem opóźnień w przekazywaniu płatności dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”.

NFOŚiGW nie przekazuje na czas należnych transz do WFOŚiGW, przez co te ostatnie nie mają środków na terminowe wypłaty dla beneficjentów końcowych

Taka sytuacja prowadzi do tego, że nawet jeśli WFOŚiGW mają podpisane umowy z beneficjentami i chcą im przekazać przyznane dotacje, to nie mogą tego zrobić z powodu braku pieniędzy od NFOŚiGW.

Docelowe finansowanie programu ze środków unijnych nie doszło do skutku

Brak środków na wymianę kopciuchów i walkę ze smogiem - KPO.

Program „Czyste Powietrze” od początku zakładał, że po okresie finansowania budżetowego w latach 2018-2021, od 2022 r. głównym źródłem środków będą fundusze europejskie z Krajowego Planu Odbudowy.

Lata 2018-2021 Finansowanie budżetowe
Od 2022 Finansowanie unijne (KPO)

Niestety problemy z zatwierdzeniem KPO przez KE sprawiły, że do tej pory nie uruchomiono żadnych płatności. A przecież pieniądze na lata 2022-2023 powinny już płynąć od dawna.

To oznacza, że docelowy model finansowania programu walki z zanieczyszczeniem powietrza ze źródeł unijnych w ogóle nie został zrealizowany. A przynajmniej na razie, bo rząd zapowiada starania o jak najszybsze odblokowanie funduszy z KPO.

PFR prowizorycznie finansował program Czyste Powietrze

Wobec braku środków z KPO, wsparcie dla programu „Czyste Powietrze” zapewniał prowizorycznie Polski Fundusz Rozwoju. Ale takie rozwiązanie na dłuższą metę jest niewystarczające.

  • Finansowanie z PFR ma charakter doraźny
  • Nie gwarantuje długoterminowego wsparcia na walkę ze smogiem
  • Jest niezgodne z pierwotnymi założeniami programu

Dlatego niezbędne jest jak najszybsze odblokowanie i uruchomienie środków z KPO. Inaczej program nie będzie w stanie zapewnić finansowania na skalę zakładaną w początkowych planach. A to oznacza ograniczenie liczby beneficjentów i podmiotów mogących skorzystać ze wsparcia.

Przyczyną braku pieniędzy na termomodernizację "odziedziczony problem"

Z nieoficjalnych informacji od urzędników wynika, że obecny rząd „odziedziczył problem” z poprzednikami jeśli chodzi o finansowanie termomodernizacji w ramach walki ze smogiem. Winą obarczają więc poprzedni gabinet.

Co więcej, rząd już zapowiedział podjęcie starań o jak najszybsze uruchomienie dodatkowych środków. Ma to nastąpić jeszcze w styczniu przy wsparciu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej.

Pozwoliłoby to zapewnić finansowanie niezbędne do kontynuacji programu termomodernizacji. Inaczej beneficjenci nadal będą się skarżyć na brak wypłat przyznanych im dotacji. A walka ze smogiem poniesie dotkliwą porażkę, na co nie możemy sobie pozwolić.

Podsumowanie

W artykule poruszony został palący temat opóźnień w wypłacie dotacji w ramach programu walki ze smogiem „Czyste powietrze”. Okazuje się, że beneficjenci skarżą się na brak przelewów przyznanych im środków, za co odpowiedzialny jest brak finansowania z Krajowego Planu Odbudowy.

Pieniądze z KPO miały zasilić specjalny fundusz przeznaczony na działania antysmogowe. Niestety problemy poprzedniego rządu z Komisją Europejską opóźniły uruchomienie tych środków. Dlatego program był dotychczas finansowany prowizorycznie przez Polski Fundusz Rozwoju.

Artykuł wskazuje też inne powody zatorów z wypłatami dla beneficjentów. Okazuje się, że część winy ponosi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który nie przekazywał na czas pieniędzy do WFOŚiGW odpowiedzialnych za końcowe płatności.

Podsumowując, artykuł bardzo wyraźnie pokazuje, jak problemy z uruchomieniem środków unijnych uderzają bezpośrednio w program walki ze smogiem. Konieczne jest więc jak najszybsze odblokowanie finansowania z KPO, aby Czyste Powietrze mogło działać pełną parą.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Pompa ciepła Neoheat - wydajne rozwiązanie ogrzewania domu
  2. Zalety i wady elektrowni jądrowej: energia jądrowa.
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Ida Nowak
Ida Nowak

Specjalizuję się w projektowaniu zrównoważonego i ekologicznego stylu życia, koncentrując się na zastosowaniu odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Jestem absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, gdzie skupiałam się na zrównoważonym rozwoju. Jako aktywna działaczka na rzecz środowiska, często uczestniczę w panelach dyskusyjnych i warsztatach dotyczących ekologicznego stylu życia. Jestem ceniona za moje praktyczne wskazówki, które pomagają innym w łatwym przejściu na bardziej ekologiczny styl życia, a moje artykuły mają na celu edukowanie i inspirowanie do świadomego wyboru na rzecz środowiska.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły