News

Borys budka czeka na decyzję o przyszłości nabu podczas audytów w spółkach

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński13.12.20237 min.
Borys budka czeka na decyzję o przyszłości nabu podczas audytów w spółkach
banner

Borys Budka, nowy minister aktywów państwowych, czeka na wyniki audytów w spółkach energetycznych, aby podjąć decyzję o dalszych losach Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Utworzenie NABE miało na celu wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych, jednak poprzedni rząd nie zdołał sfinalizować tego procesu. Teraz wszystko zależy od rezultatów audytów - jeśli okażą się pozytywne, minister rozważy kontynuację projektu NABE. Jednocześnie Budka musi zająć się pilnymi sprawami, takimi jak restrukturyzacja górnictwa i kluczowe plany finansowe spółek na przyszły rok.

Minister czeka na wyniki audytu

Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka zapowiedział, że decyzje dotyczące przyszłości Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE) zostaną podjęte po przeprowadzeniu audytów w spółkach energetycznych. Celem utworzenia NABE było wydzielenie aktywów węglowych z energetyki, jednak poprzedni rząd nie zdołał sfinalizować tego procesu.

Jak wyjaśnił Budka, konieczne jest przeprowadzenie rzetelnych analiz i wyliczeń, które pokażą, czy dalsze działania w kierunku powołania NABE są zasadne. Wyniki audytów mają zostać opublikowane w najbliższym czasie. Minister zaznaczył, że na razie nie ma decyzji o ewentualnej kontynuacji prac nad NABE. Wszystko zależy od rezultatów kontroli w spółkach.

Poprzedni rząd nie dokończył prac nad NABE

Budka przypomniał, że poprzedni rząd wprawdzie przeforsował ustawę o NABE w Sejmie, jednak po odrzuceniu jej w Senacie, nie podjął decyzji o ponownym głosowaniu w Sejmie. Tym samym, cały projekt utknął w martwym punkcie. Jak stwierdził minister, konieczne będzie rozpoczęcie prac nad NABE od nowa, o ile zdecyduje się na kontynuację tego pomysłu.

Sytuacja jest więc niepewna i wiele zależy od wyników audytów oraz decyzji nowego ministra aktywów państwowych. Na razie przyszłość NABE stoi pod znakiem zapytania.

Przyszłość NABE w zawieszeniu

Jak na razie nie ma pewności co do dalszych losów projektu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Nowy minister aktywów państwowych Borys Budka zawiesił na razie wszelkie decyzje w tej sprawie, wstrzymując prace nad wydzieleniem aktywów węglowych ze spółek energetycznych.

Zapowiedział, że kluczowe znaczenie będą miały wyniki audytów przeprowadzonych w spółkach energetycznych. Jeśli wypadną one pozytywnie, istnieje szansa na reaktywację planów związanych z NABE. W przeciwnym wypadku projekt ten może zostać zarzucony lub zmodyfikowany.

Na dziś takiej decyzji nie ma - stwierdził Budka, odnosząc się do ewentualnej kontynuacji projektu w obecnym kształcie. Jednocześnie zaznaczył, że potrzebne są solidne analizy i wyliczenia, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Sprawa ma zostać rozstrzygnięta po publikacji wyników audytów. Do tego czasu los NABE pozostaje niepewny, a przyszłość całego projektu stoi pod znakiem zapytania. Będzie to jedna z kluczowych decyzji nowego ministra aktywów państwowych.

Czytaj więcej: Alarmujący raport o stanie populacji ptaków w Polsce - musisz to zobaczyć!

Konieczność restrukturyzacji górnictwa

Nowy minister aktywów państwowych musi także zmierzyć się z pilną sprawą dotyczącą sytuacji polskiego górnictwa węgla kamiennego. Jak przyznał Borys Budka, jednym z najważniejszych wyzwań resortu są wnioski spółek węglowych dotyczące planów finansowych na przyszły rok.

Te plany zakładały znaczne wsparcie finansowe dla takich spółek jak Polska Grupa Górnicza czy Tauron Wydobycie, borykających się z rosnącymi stratami. Nowe kierownictwo resortu aktywów państwowych musi teraz zweryfikować te zapotrzebowania i podjąć decyzję o zakresie dalszego finansowania górnictwa.

Spółka Wnioskowana kwota wsparcia [mld zł]
PGG 4
Tauron Wydobycie 2

Jak zapowiedział Budka, plany restrukturyzacji sektora górniczego oraz sposób wydatkowania wnioskowanych środków zostaną dokładnie przeanalizowane. Porozumienie w tej sprawie ma zostać wypracowane wspólnie z nowo utworzonym resortem przemysłu.

Kluczowe plany finansowe spółek

Borys budka czeka na decyzję o przyszłości nabu podczas audytów w spółkach

Jednym z najważniejszych wyzwań dla nowego ministra aktywów państwowych jest weryfikacja i zatwierdzenie planów finansowych państwowych spółek na 2023 rok. Przede wszystkim dotyczy to branży górniczej - Polskiej Grupy Górniczej i Tauron Wydobycie - które zmagają się ze znacznymi stratami i wymagają dokapitalizowania.

Łączne zapotrzebowanie tych spółek na rządowe wsparcie wynosi około 6 mld zł. Jednak zdaniem Budki konieczna jest dokładna analiza, na co środki te zostaną przeznaczone. Być może plany restrukturyzacji i okrojenia niektórych kosztów pozwolą zmniejszyć tę kwotę.

  • weryfikacja realności planów finansowych spółek
  • analiza planów restrukturyzacji i optymalizacji kosztów
  • możliwe zmniejszenie kwoty dokapitalizowania

Ostateczne decyzje w tej sprawie mają zapaść do końca roku, tak by spółki mogły funkcjonować w 2023 r. Nowy minister zamierza jednak podejść do tematu bardzo ostrożnie, analizując realne potrzeby branży.

Minister chce spotkać się z zarządami

Nowy szef resortu aktywów państwowych zapowiedział, że w najbliższym czasie zamierza spotkać się z władzami kluczowych spółek, m.in. z branży górniczej. Celem tych spotkań będzie omówienie planowanych procesów restrukturyzacji i optymalizacji kosztów w tych podmiotach.

Minister chce także osobiście zapoznać się ze szczegółami planów finansowych górniczych spółek węglowych na 2023 r., a zwłaszcza z planami wydatkowania wnioskowanych środków z budżetu państwa. Będzie też okazja do bezpośredniej dyskusji z zarządami na temat sytuacji w branży.

Te rozmowy mają pomóc wypracować najlepsze rozwiązania, które pozwolą górnictwu funkcjonować pomimo trudnej sytuacji na rynku węgla. Wdrażane procesy restrukturyzacji wymagają akceptacji obu stron, więc bezpośredni dialog wydaje się tutaj kluczowy.

Oczekuje dymisji prezesa Orlenu

Nowy minister aktywów państwowych nie ukrywa, że oczekuje szybkiej dymisji Daniela Obajtka ze stanowiska prezesa PKN Orlen. Uważa, że konieczna jest gruntowna weryfikacja działań podejmowanych w ramach fuzji Orlenu z Lotosem i PGNiG, nie wykluczając nawet częściowego wycofania się z tego procesu.

Budka zapowiedział kontrolę procesów konsolidacji w sektorze paliwowo-energetycznym pod kątem zasadności ekonomicznej i bezpieczeństwa transakcji. Jego zdaniem wiele w tej sprawie zależy od decyzji nowego kierownictwa, stąd domaga się dymisji Obajtka jako osoby odpowiedzialnej za dotychczasowe działania.

Nowy minister chce też przeanalizować źródła finansowania transakcji fuzji paliwowych, nie wykluczając zwrotu części pozyskanych środków do pierwotnych właścicieli - banków i obligatariuszy. Priorytetem ma być dobro spółki i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Stąd zapowiedź gruntownego audytu dotychczasowych działań Orlenu pod wodzą Obajtka.

Podsumowanie

W moim artykule przedstawiłem kilka kluczowych wyzwań, przed którymi stoi nowy minister aktywów państwowych Borys Budka. Przede wszystkim musi on podjąć decyzję o dalszych losach projektu utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Wszystko zależy od wyników audytów w spółkach energetycznych. Jeśli wyniki będą pozytywne, istnieje szansa na reaktywację planów NABE, w przeciwnym razie projekt ten może zostać zarzucony.

Kolejnym pilnym zadaniem jest restrukturyzacja górnictwa - w szczególności weryfikacja planów finansowych Polskiej Grupy Górniczej i Tauron Wydobycie na 2023 rok. Spółki te potrzebują wsparcia rzędu 6 mld zł, jednak minister chce bardzo dokładnie przeanalizować sposoby optymalizacji kosztów. Planuje też spotkania z zarządami, by omówić procesy restrukturyzacji.

Minister Budka jasno dał do zrozumienia, że oczekuje dymisji prezesa Orlenu Daniela Obajtka. Chce przeanalizować dotychczasowe działania związane z fuzją z Lotosem i PGNiG. Nie wyklucza nawet częściowego wycofania się z tego procesu, jeśli okaże się on nieopłacalny lub zbyt ryzykowny. Priorytetem jest dobro spółki i bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił czytelnikom lepiej zorientować się w najważniejszych wyzwaniach, przed jakimi stoi nowy szef resortu aktywów państwowych. Od jego decyzji zależy przyszłość kilku kluczowych spółek i całych sektorów polskiej gospodarki.

banner

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 4.00 Liczba głosów: 1

5 Podobnych Artykułów:

  1. Podłączenie pieca gazowego - montaż i podłączenie kotła gazowego
  2. Pompa ciepła odwierty - najlepsze rozwiązanie do budowy ogrzewania
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Czy nowy film z serii Wonka zdobędzie tytuł kina nr 1 roku?
  5. Czy importowane panele z Azji zagrażają przyszłości branży fotowoltaicznej w Europie?
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły