News

Badania ujawniają: Te sklepy mają potężny wpływ na zmiany klimatu. Dowiedz się, które to!

Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki29.11.20234 min.
Badania ujawniają: Te sklepy mają potężny wpływ na zmiany klimatu. Dowiedz się, które to!
banner

Badania ujawniają, że niektóre sieci supermarketów mają ogromny wpływ na zmiany klimatu poprzez emisje gazów cieplarnianych związane z produkcją mięsa. Sprawdź, które marki według naukowców powinny zmienić strategię, aby chronić planetę.

Kluczowe wnioski:
 • 6 głównych sieci supermarketów emituje ogromne ilości gazów cieplarnianych
 • Mogą zmniejszyć emisje o 30 mln ton rocznie, wprowadzając więcej produktów roślinnych
 • Pozwoliłoby to zaoszczędzić 670 mln m3 wody rocznie
 • Produkcja mięsa niszczy środowisko i zużywa zbyt dużo zasobów
 • Sklepy muszą wziąć odpowiedzialność i zmienić strategię sprzedaży

Emisje gazów cieplarnianych z produkcji mięsa

Produkcja mięsa, zwłaszcza wołowiny, wieprzowiny i drobiu, generuje ogromne ilości gazów cieplarnianych. Według najnowszych badań, 6 głównych sieci supermarketów na świecie odpowiada za znaczną część tych emisji poprzez sprzedaż mięsa w swoich sklepach.

Szacuje się, że gdyby te supermarkety zwiększyły udział produktów roślinnych w swojej ofercie do 50%, roczna emisja gazów cieplarnianych mogłaby zmaleć o ponad 30 mln ton. To odpowiednik wycofania z dróg około 25 mln samochodów z silnikiem spalinowym.

Produkcja mięsa nie tylko generuje emisje gazów cieplarnianych, ale też zużywa ogromne ilości zasobów, takich jak woda i ziemia uprawna. Przejście na dietę bogatą w rośliny pozwoliłoby zaoszczędzić 670 mln m3 wody rocznie oraz uwolnić obszar wielkości Węgier spod produkcji pasz dla zwierząt.

Dlatego apeluje się do liderów branży spożywczej o zmianę strategii i wprowadzenie do oferty większej ilości produktów roślinnych, co przyniosłoby korzyści zarówno dla klimatu, jak i środowiska.

Wpływ hodowli zwierząt na środowisko

Niestety, chów zwierząt rzeźnych nie tylko emituje gazy cieplarniane, ale też negatywnie wpływa na całe ekosystemy. Intensywna hodowla prowadzi do degradacji gleby, niszczenia lasów pod uprawę pasz dla zwierząt, nieefektywnego wykorzystania zasobów wody i energii oraz wytwarzania ogromnych ilości odpadów.

Dlatego organizacje ekologiczne apelują, by branża spożywcza wzięła większą odpowiedzialność za swój wpływ na środowisko. Przed nadchodzącym szczytem klimatycznym to idealny moment, by nakłonić supermarkety do zmiany strategii.

Które sieci handlowe mają największy wpływ?

Według raportu organizacji Profundo, do firm które mają potencjał, by zmniejszyć swój ślad węglowy i negatywny wpływ na środowisko należą:

 • Ahold Delhaize (Holandia)
 • Carrefour (Francja)
 • CP All (Tajlandia)
 • Lidl (Niemcy)
 • Tesco (Wielka Brytania)
 • Sodexo (Francja)

Te globalne koncerny odpowiadają za produkcję i dystrybucję ogromnych ilości żywności na całym świecie. Wprowadzenie do ich oferty większego udziału produktów roślinnych mogłoby zatem znacząco wpłynąć na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Sieć handlowa Kraj pochodzenia
Ahold Delhaize Holandia
Carrefour Francja
CP All Tajlandia

Jak widać zatem, największy potencjał mają głównie europejskie sieci supermarketów, które dystrybuują ogromne ilości mięsa i produktów odzwierzęcych. Przejście na model bardziej roślinny i zrównoważony mogłoby znacząco ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Czytaj więcej: Pierwszy na świecie turniej o puchar w nietypowej dyscyplinie - zgadniesz jakiej?

Wpływ strategii sprzedawców na zmiany klimatyczne

Badania ujawniają: Te sklepy mają potężny wpływ na zmiany klimatu. Dowiedz się, które to!

Z raportu jasno wynika, że to właśnie strategie największych firm spożywczych determinują kierunek zmian klimatycznych i degradacji środowiska.

Większość emisji gazów cieplarnianych wytwarzanych przez supermarkety pochodzi z rolnictwa, hodowli zwierząt, przetwórstwa, transportu i dystrybucji żywności.

Dlatego presja na zmiany powinna skupić się właśnie na tych kluczowych graczach rynku spożywczego. Kampanie organizacji ekologicznych mają zwrócić uwagę decydentów na fakt, że ich codzienne, biznesowe decyzje mają katastrofalny wpływ na całą planetę.

Apeluje się więc o przemyślenie strategii sprzedażowych i uwzględnienie aspektów zrównoważonego rozwoju oraz ochrony klimatu. Tylko wspólnymi siłami, na poziomie zarówno konsumentów, jak i producentów, możemy zatrzymać postępujące ocieplenie klimatu.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Ile prądu wyprodukuje elektrownia fotowoltaiczna 10 kW: Dzienna produkcja kWh
 2. Zarobki przedstawiciela handlowego - ile zarabia handlowiec?
 3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
 4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
 5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Ludwik Głowacki
Ludwik Głowacki

Z dziesięcioletnim doświadczeniem w branży fotowoltaicznej, zajmuję się projektowaniem i wdrażaniem systemów fotowoltaicznych, obsługując zarówno domy jednorodzinne, jak i przedsiębiorstwa. Moja edukacyjna ścieżka prowadziła przez Politechnikę Warszawską, gdzie ukończyłem Inżynierię Środowiska, a także zdobyłem certyfikat w zakresie energii odnawialnej. Regularnie występuję jako prelegent na konferencjach dotyczących odnawialnych źródeł energii, a moje publikacje branżowe zdobywają uznanie w środowisku. Pasjonuje mnie dzielenie się wiedzą i doświadczeniem, które przekładają się na pomoc innym w efektywnym wykorzystaniu fotowoltaiki.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły