News

Azoty z nowym zarządem - kto pokieruje koncernem?

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński20.02.20245 min.
Azoty z nowym zarządem - kto pokieruje koncernem?
banner

Nowy zarząd Azotów został powołany po tym, jak rada nadzorcza odwołała poprzedniego prezesa Tomasza Hinca i kilku wiceprezesów. Na czele tymczasowego zarządu stanął Krzysztof Kołodziejczyk, który będzie pełnił tę funkcję maksymalnie przez 3 miesiące, do czasu wyłonienia nowego prezesa w drodze konkursu. W artykule przybliżamy sylwetkę Kołodziejczyka oraz opisujemy skład obecnego zarządu Grupy Azoty. Wyjaśniamy także, kto może zostać nowym prezesem największego polskiego koncernu chemicznego.

Nowy zarząd Azotów

Rada nadzorcza Grupy Azoty, największego polskiego koncernu chemicznego, podjęła decyzję o odwołaniu dotychczasowego zarządu spółki na czele z prezesem Tomaszem Hincem. Jednocześnie delegowała ze swojego grona Krzysztofa Kołodziejczyka do pełnienia obowiązków prezesa zarządu Azotów przez okres maksymalnie 3 miesięcy.

Zmiany te są związane z trwającym konkursem na stanowisko prezesa, po rozstrzygnięciu którego zostanie powołany nowy stały zarząd największej polskiej firmy chemicznej.

Nieoczekiwane odwołanie dotychczasowego prezesa

Decyzja rady nadzorczej o odwołaniu całego dotychczasowego zarządu Azotów była zaskakująca i nieoczekiwana. Tomasz Hinc piastował stanowisko prezesa od czerwca 2021 roku, a wraz z nim funkcje straciło czterech wiceprezesów.

Oficjalnie nie podano przyczyn tej nagłej reorganizacji kierownictwa chemicznego giganta. Można spekulować, że była ona związana ze zmianami właścicielskimi w spółce i chęcią wprowadzenia nowych ludzi przez głównego udziałowca, jakim jest Skarb Państwa.

Tymczasowy zarząd z Krzysztofem Kołodziejczykiem

Na czele tymczasowego zarządu Azotów, który będzie kierował spółką maksymalnie przez 3 miesiące, stanął Krzysztof Kołodziejczyk. Jest on członkiem rady nadzorczej Grupy Azoty delegowanym do pełnienia obowiązków prezesa.

Kołodziejczyk jest doświadczonym menedżerem z branży chemicznej i budowlanej. W przeszłości pełnił kierownicze funkcje między innymi w takich firmach jak Ciech, Boryszew czy Mostostal Siedlce. Ostatnio odpowiadał za restrukturyzację trudnej sytuacji finansowej spółki Sices Polska.

W tymczasowym zarządzie Azotów, oprócz pełniącego obowiązki prezesa Kołodziejczyka, znaleźli się dwaj wiceprezesi: Marek Wadowski oraz Zbigniew Paprocki. Oni jako jedyni pozostali z poprzedniego składu władz spółki.

Poszukiwanie nowego prezesa

Trzyosobowy zarząd Azotów z Kołodziejczykiem na czele będzie kierował spółką tylko przez kilka najbliższych miesięcy. Trwa bowiem postępowanie kwalifikacyjne na stanowisko prezesa, zakończenie którego planowane jest na maj 2023 roku.

Nowy wybór szefa zarządu będzie kluczowy dla przyszłości Grupy Azoty, która działa w trudnych warunkach rynkowych i mierzy się z rosnącymi kosztami surowców i nośników energii. Kto zdobędzie to stanowisko i jaka będzie jego wizja rozwoju Polskiej Chemii?

Czytaj więcej: Plastik zaśmieca wodę, którą pijemy. Rozwiązanie zaskakuje.

Skład obecnego zarządu Azotów

Obecny zarząd Grupy Azoty, który funkcjonuje od końca stycznia 2023 roku, tworzą następujące osoby:

  • Krzysztof Kołodziejczyk - p.o. prezesa zarządu
  • Marek Wadowski - wiceprezes zarządu
  • Zbigniew Paprocki - członek zarządu, dyrektor generalny

Jest to skład tymczasowy, który został powołany przez radę nadzorczą po odwołaniu poprzedniego, pięcioosobowego zarządu z prezesem Tomaszem Hincem. Nowy zarząd będzie rządził Azotami maksymalnie przez 3 miesiące.

Najważniejszym zadaniem tymczasowego zarządu będzie zapewnienie ciągłości operacyjnej działania największej polskiej firmy chemicznej w okresie poszukiwania nowego prezesa.

Kołodziejczyk dyrektorem finansowym

Azoty z nowym zarządem - kto pokieruje koncernem?

Krzysztof Kołodziejczyk, który obecnie pełni obowiązki prezesa zarządu Grupy Azoty, jest doświadczonym menedżerem związanym z branżą chemiczną.

W swojej karierze zawodowej dużo uwagi poświęcał restrukturyzacji przedsiębiorstw borykających się z problemami finansowymi. W latach 2019-2021 był dyrektorem finansowym i członkiem zarządu giełdowej firmy Boryszew. Wcześniej pełnił podobną funkcję w Ciechu.

Można więc oczekiwać, że Kołodziejczyk wniesie do zarządzania Azotami duże kompetencje w sferze finansów. A jest to kluczowe w czasach rosnących kosztów działalności firm z branży chemicznej.

2019-2021 Dyrektor finansowy w Boryszewie
Lata wcześniejsze Skarbnik i dyrektor finansowy w Ciechu

Powyższe doświadczenia z pewnością pomogą Kołodziejczykowi w kierowaniu finansami największego polskiego koncernu chemicznego.

Kto zostanie nowym prezesem Azotów

Obecny zarząd Grupy Azoty z Krzysztofem Kołodziejczykiem jako pełniącym obowiązki prezesa jest rozwiązaniem tymczasowym.

Rada nadzorcza spółki prowadzi konkurs na stanowisko prezesa zarządu, który powinien zostać rozstrzygnięty w drugim kwartale 2023 roku. Nowy wybór będzie kluczowy dla przyszłości całego koncernu chemicznego w trudnych czasach.

Faworytem wydaje się obecny wiceprezes Grupy Azoty Polyolefins Piotr Czajkowski. To menedżer z bogatym doświadczeniem w branży chemicznej, który od wielu lat jest związany ze spółką.

Innymi typowanymi kandydatami są członkowie rady nadzorczej: Michał Gabryel lub Robert Kapka. Nie można też wykluczyć, że nowym prezesem Azotów zostanie ktoś spoza dotychczasowych struktur spółki.

Podsumowanie

W artykule omówiono zmiany w zarządzie Grupy Azoty, największego polskiego koncernu chemicznego. Rada nadzorcza odwołała poprzedni zarząd z prezesem Tomaszem Hincem, powołując tymczasowy zespół z Krzysztofem Kołodziejczykiem jako pełniącym obowiązki prezesa. Przedstawiono jego sylwetkę oraz pozostałych dwóch członków obecnego zarządu Azotów.

Ponadto opisano trwające poszukiwania nowego stałego prezesa zarządu Azotów, który stanie przed wyzwaniem poprawy kondycji finansowej polskiego przemysłu chemicznego. Omówiono głównych kandydatów do objęcia tego stanowiska.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość