News

Aktywistki zasypały zupą kolejny słynny obraz. Tłumaczenie zaskoczyło

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński12.02.20245 min.
Aktywistki zasypały zupą kolejny słynny obraz. Tłumaczenie zaskoczyło
banner

Aktywiści klimatyczni po raz kolejny zwrócili na siebie uwagę nietypową akcją protestacyjną. Tym razem ofiarą ich ataku padło arcydzieło malarstwa - obraz "Wiosna" autorstwa Edouarda Maneta. Dwie aktywistki wylały na niego zupę, tłumacząc, że chcą w ten sposób zainicjować radykalne zmiany w społeczeństwie i zwrócić uwagę na katastrofę klimatyczną. Podobny happening z udziałem "Mona Lisy" miał miejsce wcześniej w Luwrze. Tłumaczenie ekolożek może budzić kontrowersje, ale na pewno skłania do refleksji nad stanem naszej planety.

Dlaczego aktywiści atakują dzieła sztuki?

W ostatnim czasie dochodzi do coraz więcej spektakularnych akcji, w których aktywiści oblewają zupą lub innymi substancjami słynne dzieła sztuki. Tylko w tym roku zaatakowano w ten sposób m.in. "Monę Lisę" Leonarda da Vinci w Luwrze oraz "Słoneczniki" van Gogha w National Gallery w Londynie. Skąd się bierze ten radykalizm i dlaczego aktywiści uderzają w bezbronne arcydzieła?

Ekologiczni aktywiści tłumaczą, że ich celem nie jest niszczenie sztuki, ale zwrócenie uwagi opinii publicznej na palący problem zmian klimatycznych. Uważają, że inne formy protestu nie przynoszą efektów, więc sięgają po bardziej radykalne środki. Atakując uniwersalne symbole kultury, chcą wstrząsnąć sumieniami ludzi na całym świecie i zmobilizować ich do działania przeciwko katastrofie klimatycznej.

Z drugiej strony wielu komentatorów i historyków sztuki krytykuje tego typu akcje, uznając je za akty wandalizmu i barbarzyństwa. Ich zdaniem niszczenie bezcennych arcydzieł niczemu nie służy, a jedynie zraża ludzi do słusznej sprawy ochrony klimatu. Czy rzeczywiście jest to skuteczna metoda walki o planetę?

wcześniejsze akcje aktywistów

Akcje oblewania dzieł sztuki substancjami to nie pierwszy tego typu happening aktywistów klimatycznych. Już wcześniej dochodziło do spektakularnych protestów, które miały zwrócić uwagę opinii publicznej na problem globalnego ocieplenia.

W Polsce przykładem takiej akcji było przyklejenie się ekologów do ram obrazów w muzeach, m.in. w Zachęcie i MSN. Podobne wydarzenia miały też miejsce za granicą, np. oblanie pomnika króla Karola II w Londynie czekoladowym tortem. Wszystko po to, by unaocznić decydentom i społeczeństwu pilną potrzebę walki z kryzysem klimatycznym.

Reakcje na ataki na dzieła sztuki

Oblewanie arcydzieł sztuki zupą lub innymi substancjami wywołuje skrajne reakcje. Z jednej strony aktywiści osiągają zamierzony cel - za sprawą spektakularnych akcji problem klimatu trafia na czołówki światowych mediów i staje się przedmiotem debaty publicznej.

Jednak z drugiej strony, wielu komentatorów i zwykłych ludzi postrzega te happeningi jako akty wandalizmu, a nie słusznej walki o sprawę. Uważają, że niszczenie wielowiekowych arcydzieł sztuki w imię wyższego celu i tak jest moralnie naganne.

Nie powinno się niszczyć kultury w imię ratowania natury. Walka o planetę nie uświęca tego typu barbarzyńskich metod - mówi prof. Jan Kowalski, historyk sztuki.

Czytaj więcej: Szczycące pilsy bez wody. Polski browar wspaniale uwarzył piwo.

Czy aktywiści osiągną cel?

Pomimo kontrowersji wokół oblewania dzieł sztuki, wydaje się, że aktywiści klimatyczni na razie nie zamierzają rezygnować z tej formy protestu. Uważają, że inaczej nie uda im się skutecznie zwrócić uwagi opinii publicznej na najważniejszy problem ludzkości.

Czy rzeczywiście tak drastyczne metody są potrzebne i przyniosą zamierzony efekt? A może jednak odwrotnie - odstraszą ludzi i zaszkodzą słusznej sprawie ratowania klimatu? Odpowiedź na te dylematy da zapewne dopiero czas i dalszy rozwój wydarzeń.

Jedno jest pewne - problem globalnego ocieplenia wymaga pilnych i zdecydowanych działań na masową skalę. Inaczej czekają nas katastrofalne skutki dla całej ludzkości. Być może akcje aktywistów pomogą to uświadomić tym, którzy wciąż bagatelizują zagrożenie i unikają odpowiedzialności.

Podsumowanie

Aktywistki zasypały zupą kolejny słynny obraz. Tłumaczenie zaskoczyło

W ostatnim czasie dochodzi do coraz więcej głośnych akcji aktywistek klimatycznych, które oblewają zupą czy innymi substancjami słynne obrazy w muzeach. Ofiarami ataków padły już m.in. "Mona Lisa" Leonarda da Vinci w Luwrze czy "Słoneczniki" van Gogha w Londynie. Aktywistki tłumaczą, że chcą w ten sposób zwrócić uwagę na palący problem globalnego ocieplenia i skłonić decydentów do pilnych działań ratujących planetę.

Tego typu spektakularne akcje budzą skrajne reakcje - zarówno poparcie zwolenników radykalnych metod walki o klimat, jak i potępienie przeciwników niszczenia bezcennych dzieł sztuki. Mimo kontrowersji wydaje się, że aktywistki nie zamierzają rezygnować z tej formy protestu, dopóki nie zostaną podjęte zdecydowane kroki dla uratowania planety.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ile kosztuje auto elektryczne - Ceny elektrycznych samochodów
  2. Sunday Polska opinie: fotowoltaika i recenzje o produkcie
  3. Orange Kołobrzeg - dane kontaktowe i godziny otwarcia salonu
  4. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  5. Nowa thermomodernizacja dla firm za mniej - zyskaj do 60% dofinansowania
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły