News

Akcjonariusze wymienili radę nadzorczą Azotów - nowy skład ogłoszony

Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński16.02.20244 min.
Akcjonariusze wymienili radę nadzorczą Azotów - nowy skład ogłoszony
banner

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariusze Azotów przeprowadzili gruntowne zmiany w radzie nadzorczej spółki. Z siedmioosobowego składu odwołano aż cztery osoby, a na ich miejsce powołano nowych członków, wytypowanych wcześniej przez Ministerstwo Aktywów Państwowych. Nowym przewodniczącym rady został Hubert Kamoła. Wkrótce można się spodziewać istotnych decyzji podjętych przez nowy organ nadzoru.

Walne zgromadzenie dokonało zmian w radzie nadzorczej Grupy Azoty

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy Grupy Azoty, które odbyło się w środę 15 lutego, przeprowadzono gruntowne zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Z siedmioosobowego dotychczasowego składu rady odwołano aż cztery osoby. Byli to Magdalena Butrymowicz, Monika Fill, Bartłomiej Litwińczuk oraz Michał Maziarka. Funkcję członków rady zachowali jedynie Robert Kapka, Janusz Podsiadło oraz Roman Romaniszyn - przedstawiciel pracowników.

Oprócz tego, wcześniej rezygnację z zasiadania w tym organie nadzorczym złożył Krzysztof Kołodziejczyk oraz Wojciech Krysztofik - żaden z nich nie podał przyczyn swojej decyzji.

Powołanie nowych członków rady nadzorczej

W miejsce odwołanych członków rady nadzorczej Grupy Azoty powołani zostali nowi przedstawiciele - głównie osoby wcześniej rekomendowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych, które reprezentuje Skarb Państwa jako głównego akcjonariusza spółki. Nowymi członkami rady nadzorczej zostali więc Hubert Kamoła (jednocześnie powierzono mu funkcję przewodniczącego rady), a także Mirosław Sobczyk, Piotr Marciniak oraz Artur Kucharski. Ponadto rada powołała również Krzysztofa Kołodziejczyka, który wcześniej sam złożył rezygnację ze składu rady.

Te zmiany personalne w organie nadzorczym największego producenta nawozów w Polsce zapowiadają zapewne istotne zmiany w zarządzaniu i strategii całej Grupy Azoty. Nowi członkowie rady nadzorczej z pewnością będą chcieli wprowadzić pewne modyfikacje w funkcjonowaniu firmy, zgodnie z oczekiwaniami głównego akcjonariusza.

Przerwane głosowanie nad projektem fotowoltaicznym Brzezinka

Podczas środowego walnego zgromadzenia Grupy Azoty w porządku obrad znalazł się również punkt dotyczący wyrażenia zgody na zakup od firmy VSB Holding 100% udziałów w projekcie budowy farmy fotowoltaicznej Brzezinka za kwotę 37,8 mln euro. Jednak ostatecznie nie doszło do głosowania tej uchwały, gdyż zarząd zdecydował o przerwaniu obrad do 13 marca br.

Projekt Brzezinka zakłada budowę elektrowni fotowoltaicznej o mocy co najmniej 270 MW, zlokalizowanej na terenie województwa dolnośląskiego. Grupa Azoty posiada wyłączność na podpisanie przedwstępnej umowy zakupu udziałów w tym projekcie do końca marca 2023 roku. Być może zarząd Azotów chce jeszcze przeanalizować szczegóły tej transakcji lub potrzebuje więcej czasu na przygotowanie.

Data walnego zgromadzenia 15 lutego 2023
Liczba odwołanych członków rady nadzorczej 4
Nowy przewodniczący rady nadzorczej Hubert Kamoła
Kwota transakcji zakupu projektu Brzezinka 37,8 mln euro

Czytaj więcej: Zasada fajerwerków: czy czas na ich zakaz?

Możliwe przyszłe zmiany w strategii i zarządzaniu Grupą Azoty

Tego typu roszady personalne w kluczowych organach spółki zwykle są zapowiedzią istotnych zmian w jej funkcjonowaniu. Nowi członkowie rady nadzorczej z pewnością będę chcieli wprowadzić pewne modyfikacje zgodnie z oczekiwaniami głównego akcjonariusza, czyli Skarbu Państwa. Być może zarząd Azotów otrzyma nowe wytyczne odnośnie strategii spółki, planów inwestycyjnych czy polityki dywidendowej.

Zmiany na stanowiskach menedżerskich

Ponadto nie jest wykluczone, że w niedługim czasie zmiany zajdą również w składzie zarządu Grupy Azoty, a kluczowe stanowiska mogą objąć osoby blisko związane z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Już zresztą niedawno, bo 13 lutego, ze stanowiska prezesa zarządu spółki zależnej Grupy Azoty ZAKSA Puławy zrezygnował Marcin Kowalczyk. Co prawda nadal on zasiada w zarządzie Grupy Azoty S.A., ale i tę funkcję może wkrótce utracić.

Kolejne miesiące z pewnością pokażą, jak istotny wpływ na działalność Azotów będą miały ostatnie roszady kadrowe w organach nadzorczych. Z pewnością wszyscy liczą, że ewentualne zmiany w strategii pozwolą wzmocnić pozycję rynkową i wyniki finansowe największego polskiego koncernu chemicznego.

Podsumowanie

Akcjonariusze wymienili radę nadzorczą Azotów - nowy skład ogłoszony

Podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariusze Azotów przeprowadzili zasadnicze zmiany w składzie rady nadzorczej, odwołując cztery osoby i powołując nowych członków związanych z Ministerstwem Aktywów Państwowych. Nowy organ nadzoru z pewnością będzie chciał wprowadzić istotne modyfikacje w strategii i zarządzaniu Grupą Azoty. Można się spodziewać również zmian personalnych w zarządzie w najbliższej przyszłości.

Ponadto podczas walnego Azotów przerwano także głosowanie nad projektem zakupu farmy fotowoltaicznej Brzezinka i ogłoszono przerwę w obradach do 13 marca. Zapewne nowa rada nadzorcza będzie chciała przeanalizować szczegóły tej transakcji przed podjęciem ostatecznej decyzji.

banner

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Ceny bram garażowych - ile kosztuje brama garażowa, bramy garażowe ceny
  2. Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu - Ceny i porady
  3. Atakujące ceny fotowoltaiki w 2024! Panele od 19zł/Wp? Sprawdź!
  4. Zachód zaostrza sankcje dotyczące rosyjskiej ropy - dowiedz się, co to oznacza dla Ciebie
  5. Szymański odkrywa prawdę: Fotowoltaika w kontrowersyjnym świetle - zaskakujące ujawnienia!
Autor Janusz Kamiński
Janusz Kamiński

Jako doświadczony budowniczy i doradca w zakresie efektywności energetycznej domów, koncentruję się na łączeniu nowoczesnych technologii, takich jak pompy ciepła, oraz fotowoltaika, z tradycyjnymi metodami budowy. Ukończyłem Budownictwo na Politechnice Krakowskiej i rozszerzyłem swoją wiedzę o zarządzanie projektami budowlanymi. Jako członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego, regularnie publikuję artykuły w branżowych czasopismach. Moje praktyczne podejście do budowy przyniosło mi zaufanie klientów, którzy cenią moje skuteczne i ekonomiczne rozwiązania.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Umowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.
NewsUmowy ograniczające zdolności produkcyjne a nadmiar OZE.

Nadmiar energii z OZE to problem, z którym mierzą się sieci elektroenergetyczne. Poznaj umowy ograniczające zdolności produkcyjne - innowacyjne rozwiązanie stosowane w Holandii, które pozwala efektywnie zarządzać nadwyżką energii odnawialnej.

Spadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023
NewsSpadek liczby prosumentów o połowę w roku 2023

Liczba nowych prosumentów w Polsce w 2023 r. spadła aż o połowę w porównaniu do rekordowego roku 2022. Dowiedz się, jakie były przyczyny tego niespodziewanego spowolnienia rynku mikroinstalacji OZE oraz prognozy na przyszłość